Przed rozpoczęciem rozgrywki zajrzałem do poradnika na innym forum gdzie na samym początku była uwaga że są trofea do pominięcia ale że wystarczy przed wejściem w jakąś tam bramę na samym końcu gry zapisać save na pendrive'a i będzie wszystko ok. No i tak sobie grałem i przeżywałem trudne chwile aż doszedłem do
 
walki z Iosefką gdzie miała wypaść "jedna trzecia pępowiny" która niestety nie wypadła gdyż walkę stoczyłem przed zabiciem Roma: Tępego Pająka
W tym momencie zacząłem bardziej wgłębiać się w trofea i okazało się niestety że możemy spaprać trofea przez niewłaściwe wybory.
Poniżej stworzyłem listę trofeów do pominięcia i rzeczy na które musimy zwrócić uwagę jeszcze przed dojściem do miejsca bez powrotu. Jest to wszystko co udało mi się wyszperać ale prosiłbym tych którzy platynę mają już w kolekcji żeby się do tego odnieśli.

Wschód słońca w Yharnam

Jedno z zakończeń - opcja 1 za miejscem bez powrotu

Zaszczytne życzenia

Jedno z zakończeń - opcja 2 za miejscem bez powrotu

Początek dzieciństwa

Jedno z zakończeń
 

Do tego zakończenia potrzebujemy trzech przedmiotów o nazwie "Jedna trzecia pępowiny". Na szczęście w grze występują 4 takie przedmioty z czego dwa są niestety możliwe do pominięcia poprzez złą kolejność/złe decyzje:
Pierwszy do pominięcia jest właśnie ten za zabicie Iosefki - musimy ją zabić po pokonaniu bossa Roma: Tępego Pająka. Jeżeli zabijemy ją wcześniej (tak jak ja) to przedmiotu nie dostaniemy
Drugi dostajemy za wątek z Arianną która znajduje się w bocznej alejce z wieloma latarniami w Rewirze Katedralnym. Przed walką z Pastor Amelią musimy zaprosić ją do bezpiecznego miejsca w Rewirze Katedralnym i od tego momentu najlepiej nikogo więcej tam nie zapraszać (w szczególności gościa który stoi na budynku sprzed którego strzela armata w lokacji Zakazany Las) ponieważ najprawdopodobniej zostanie zamordowana. Po pokonaniu bossa Micolash wracamy do Rewiru Katedralnego i idziemy w kierunku walki z Gascoignem. Po drodze w ściekach spotkamy dziecko które zabijamy i zbieramy przedmiot

Po zebraniu 3 pępowin używamy ich i za miejscem bez powrotu wybieramy opcję 2

Esencja tropiciela

Musimy zdobyć wszystkie rodzaje broni

 

Ostrze Pogrzebowe - potrzebujemy Odznakę starego Tropiciela. Zdobycie tej broni połączone jest z trofeum Zaszczytne życzenia ponieważ odznakę dostajemy za walkę z bossem po wyborze opcji 2 na końcu gry.

Ostrze Miłosierdzia - potrzebujemy Odznakę Tropiciela Wron którą dostaniemy za zabicie Elieen która na początku jest w ukrytym pomieszczeniu przed kanałami. Najlepiej było by zabić ją na samym początku ale może być z tym problem. Trzeba jednak zwrócić uwagę że musimy z nią porozmawiać przed walką z Pastor Amelią po której powinna przenieść się do Rewiru Katedralnego (u mnie, mimo że z nią pogadałem, niestety zniknęła i nigdzie się nie pojawiła)

Koło Logariusa - potrzebujemy "Odznakę tropiciela koła" którą możemy dostać od Alfreda za zadanie poboczne lub za zabicie go ale dopiero na samym końcu zadania. Jeżeli zabijemy go przy pierwszym lub drugim spotkaniu to broni tej nie dostaniemy.

Czy możecie potwierdzić informację że brakującą broń można zdobyć w NG+? Niestety najprawdopodobniej zniknęła mi postać potrzebna do zdobycia Ostrza Miłosierdzia i pozostanie mi szukanie jej właśnie w NG+.