• Trudność zdobycia platyny: 3-4/10 Ankieta
  • Czas potrzebny na zaliczenie platyny: ok. 50 godzin
  • Trofea offline: 46 ( 9, 26, 10, 1)
  • Trofea online: 5 ( 4, 1)
  • Minimalna liczba przejść: 1
  • Zalecana ilość przejść: 1
  • Trofea do pominięcia: 0
  • Zabugowane trofea: 0
  • Poradnik napisany pod wydanie Enhanced Edition.




Dying Light... to już trzecia gra o zombiakach polskiego studia Techland. Po tropikalnej wyspie, słońcu i dziewczynach w bikini... przepraszam... nieumarłych w bikini, przenosimy się tym razem do fikcyjnego miasta Harran, objętego kwarantanną. Wcielamy się w Kyle'a Crane'a - agenta GRE (Globalny Resort Epidemiologiczny), który zostaje wysłany do miasta. Ma za zadanie zlokalizować i odebrać plik, który może zawierać ważne informacje na temat wirusa. A czy mu się uda i co go spotka w mieście okrążonym wysokim murem, musicie dowiedzieć się sami.

Co odróżnia Dying Light od Dead Island? Na pewno będzie to parkour. Mamy możliwość wspinania się na każdy napotkany budynek oraz biegania i skakania po dachach. Myślę, że zostało to zaczerpnięte z Mirror's Egde. Ograłem tytuł i kiedy wziąłem udział w wyścigu parkour (DLC) - przeżyłem deja vu. Jakbym gdzieś już tak biegał, z tylko tą różnicą, że nie miałem na ogonie masy zombiaków.

Kolejną rzeczą jest tryb dnia i nocy. Podczas dnia zarażeni są spokojni, bez żadnych problemów możemy ich siekać i skracać o kończyny. Ale kiedy nadejdzie noc... Wszystko się zmienia, wychodzą na łowy Przemieńcy, bardzo szybkie i silne zombiaki. Naprawdę na początku trudno ich zabić i nie pozostaje nam nic innego, jak schronienie się do najbliższej kryjówki. Sam po przeżyciu pierwszej nocy, zdecydowałem o przespaniu kolejnych, ponieważ to nie było na moje nerwy. Ale polecam jak najszybciej pozbyć się strachu, ponieważ podczas nocy zdobywamy podwójne punkty do naszych umiejętności.

Oprócz rozwijania naszej postaci, mamy możliwość tworzenia przedmiotów oraz broni, której w grze znajdziemy bogaty arsenał - od desek z gwoździami po miecze średniowieczne. Dodatkowo możemy ją modyfikować, dodawać takie efekty jak elektryczność, podpalenie czy truciznę. Mamy również broń miotaną, taką jak noże, shurikeny czy toporki, dobrze się spisują, kiedy jeszcze nie zdobyliśmy broni palnej. Tak, nie musisz się martwić, ponieważ ją również znajdziemy. Mamy pistolet, karabin oraz shotgun, który świetnie się nadaje na odstrzeliwanie nieświeżych mózgów.

W mieście mamy dwie główne lokacje - Slumsy oraz Stare Miasto. Choć to są tylko dwie miejscówki, twórcy przygotowali nam masę rzeczy do roboty. Oprócz wątku fabularnego, mamy dużo zadań pobocznych, które moim zdaniem świetnie zostały przygotowane, nie odczuwa się, że to jakaś misja poboczna, a coś bardzo ważnego. Dodatkowo musimy ponownie pozabezpieczać kryjówki, aby móc się w nich schronić. Mamy również wyzwania siły oraz zwinności. Pierwsze polegają na zabiciu określonej liczby zarażonych, określoną bronią. Drugie są to wyścigi lub dostarczenie przesyłek w określonym czasie. W grze natrafimy również zamknięte strefy, objęte kwarantanną, które polecam wyczyścić z kumplem, ponieważ można się przy tym dobrze bawić.

Graficznie gra wygląda bardzo dobrze. Każdy zachód słońca na tle stadionu, który bardzo przypomina nasz Stadion Narodowy w Warszawie, sprawiał że musiałem wspiąć się na dach i podziwiać widoki. Oprócz stadionu, w grze napotkamy jeszcze kilka polskich smaczków, dwa z nich zamieszczam w poradniku poniżej.

Na koniec wspomnę o pucharkach. Platynowanie gry nie powinno sprawić nikomu trudności, ponieważ sam oceniam na takie 3-4/10, ale zajmie nam to dużo czasu. Mi samemu zajęło to ok. 54 godziny, ale platynka wpadła wraz z napisami końcowymi, gdzie po ukończeniu wątku fabularnego, platynowy dzbanek był "wisienką na torcie".

W dzisiejszych czasach zombie mamy już wszędzie. Występują w kinach i serialach, w komiksach oraz w grach. Nie zdziwię się, jak wyjrzę przez okno i na podwórku będzie się szwendał jakiś zagubiony zombiak - skubaniec przedarł się przez ogrodzenie i nie pozostanie mi nic więcej, jak wyjść i skrócić go o głowę oraz zabezpieczyć ogrodzenie. Jeśli Techland, twórcy również dobrze przyjętego Dead Island, stworzą po Dying Light kolejną dobrą grę o zombiakach, to możemy spać spokojnie. Ponieważ jeśli nastąpi apokalipsa zombie, to właśnie Polacy świetnie nas do niej przygotują.


 



Enhanced Edition to kompletne wydanie Dying Light, które zawiera podstawkę oraz wszystkie pomniejsze DLC - Parkour Fever i The Bozak Horde oraz najnowszy dodatek - The Following, w którym wracamy w okolice Harranu. Zostały dodane również misje specjalne podzielone na trzy kategorie: sprawnościowe, dzienne oraz społecznościowe. Ostatnią nowością jest Poziom Legendy, który się nabija po odblokowaniu wszystkich umiejętności w jednym z trzech drzewek rozwoju. Poziom Legendy podnosi nasze statystyki, np. obrażenia broni jednoręcznej.

Poniżej przedstawiam poradniki, do wszystkich DLC Dying Light:






Chyba nasi nie zdążyli wrócić... Eee? Cebula?



Tak jak wspomniałem we wstępie, platynkę zdobyłem wraz z napisami końcowymi i mapę przejścia postaram przedstawić tak, abyście również mieli taką możliwość. Jeśli natomiast Wam się nie uda, macie możliwość kontynuowania po ukończeniu wątku fabularnym, aby dozbierać resztę pucharków.

Priorytet
Zacznijmy od najważniejszych rzeczy: wątek fabularny Słodko gorzki (Ukończ grę), zadania poboczne Teraz znacie całą historię (Ukończ wszystkie misje poboczne) oraz spotkania losowe - oznaczone na mapie Siedzimy w tym razem (Uratuj 15 ocalałych przed zombie), Człowiek człowiekowi wilkiem (Uratuj 15 ocalałych przed ludźmi Raisa).

W pierwszej kolejności polecam się skupić na zadaniach pobocznych, ponieważ dzięki nim na początku bardzo dużo będziemy biegać po mapach i mieli możliwość napotkać jakieś spotkanie losowe. Po wyczyszczeniu mapy z białych wykrzykników (zadania poboczne), bierzemy się za wątek fabularny, aby móc odblokować nowe zadania.

Polecam również po zdobyciu klucza francuskiego, odłożyć go do skrytki. Będzie nam potrzebny do zadania Włoski hydraulik (Zabij wroga kluczem maszynowym, używając umiejętności wysokiego skoku, a następnie atak z góry). Pucharek wymaga odpowiednich umiejętności. Natomiast klucz w późniejszym etapie gry, nie będzie dostępny u sprzedawców, ani w skrzyniach.

Slamsy
W Slamsach polecam wykonać poniższe pucharki:

Pomoc dla ofiar (Zdobądź 15 pakietów pomocowych)
Biegam i walę, pełny serwis (Ukończ 15 wyzwań Zwinności lub Siły)
Tańcz, głupi, tańcz (Poraź prądem elektrycznym pięciu zombie równocześnie)
Nietykalny (Zabij 20 wrogów z rzędu bez odnoszenia obrażeń) Zadanie poboczne: Napięcie.
To jest Harraaaaan! (Zabij 100 wrogów, zrzucając ich kopniakami z dachu lub urwiska)
Kurczak z rożna (Nadziej płonącego zombie na kolce)
Elektryzujące! (Złap 25 wrogów w pułapkę z płotu pod napięciem)
Skok wariata (Skocz nocą do wody z Mostu Niesławy (w slamsach)) Zadanie poboczne: Szperacze.

Noc
Kiedy przeżyjecie pierwszą noc i stwierdzicie, że to nie dla Was. To muszę Was zmartwić. Mamy pięć pucharków, które musimy zdobyć podczas nocy. Wszystkie zdobyłem również w Slamsach. Oto one:

Polowanie na sprinterów (Złap 5 sprinterów)
Usta szeroko otwarte (Zabij przemieńca)
Nie po oczach! (Oślep 25 przemieńców flarą lub latarką)
Szybcy i martwi (Przeżyj nocny pościg poziomu drugiego lub wyższego)
Oświecenie (Oślep 25 wrogów za pomocą pułapek świetlnych)

Stare Miasto
Po dotarciu do drugiej lokacji, czyli do Starego Miasta, mamy możliwość wykonania czterech pucharów:

Nieproszony gość (Ukończ wszystkie strefy kwarantanny)
Teraz jest bezpiecznie (Zajmij wszystkie bezpieczne strefy)
Papier zniesie wszystko (Znajdź wszystkie dokumenty do zebrania)
Miecz archanioła (Dodaj efekt płomienia do swojego miecza lub chopeszu)

Co-op
W Dying Light mamy możliwość grania w kooperacji. Można całą grę przejść ze znajomym, przy czym świetnie się bawiąc. Tutaj również mamy pucharki, jest ich cztery. Tylko jedno wymaga czterech osób w drużynie. Oto one:

Szczęśliwa siódemka (Wygraj 7 zawodów w trybie współpracy)
Igrzyska harrańskie (Weź udział w 10 zawodach w trybie współpracy)
Pilnuję twoich pleców (Wykonaj 1 misję w trybie współpracy)
Poliamoria (Wykonaj 5 zadań w trybie współpracy podczas jednej sesji z trzema tymi samymi partnerami)

Resztę pucharków, których powyżej nie wymieniłem powinny wpaść podczas grania. Mamy tam pucharki za osiągnięcie określonego poziomu umiejętności oraz za użycie określonej umiejętności. Są również pucharki za zabicia zakażonych określoną bronią, za tworzenie przedmiotów, jak ich sprzedawanie oraz za osiągnięcie dystansu maratońskiego i wespniecie się na wysokość Mount Everest.



Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie. A na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień - to miłość, biel - serce czyste... Piękne są nasze barwy ojczyste.




Pogadamy o tym przy następnym spotkaniu.
Zdobądź wszystkie trofea.

Wpadnie po zdobyciu wszystkich poniższych pucharków.


Lot żurawia
Zeskocz z żurawia.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Otrzymamy je, kiedy Rachim zawoła nas na trening parkouru.


Moje lewa, czy twoja?
Spotkaj się z Raisem.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Otrzymamy je po krótkiej scence po do tarciu do Raisa.


Wąż w trawie
Ucieknij z areny.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Otrzymamy je, kiedy uciekniemy z garnizonu Raisa.


Wycieczka na starówkę
Dotrzyj na stare miasto.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Otrzymamy je, kiedy opuścimy tunel i wyjdziemy na dach budynku w Starym Mieście.


Parcie na szkło
Pokaż światu na zewnątrz, że wciąż żyjesz.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Otrzymamy je, po zdetonowaniu ładunków, wcześniej podłożonych.


To trzeba było zrobić
Załatw sprawę z Tahirem.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Otrzymamy je, po walce z Tahirem.


Teraz może pan wejść
Znajdź Camdena.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Otrzymamy je, kiedy dotrzemy z próbkami do Camdena.


Zawrót głowy
Uruchom wzmacniacz.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Otrzymamy je, kiedy dotrzemy na szczyt wieży radiowej.


Słodko gorzki
Ukończ grę.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Pucharek wskoczy wraz z napisami końcowymi. Gratulacje ukończyłeś wątek fabularny. Po tym możesz kontynuować przygodę w mieście Harran.


Teraz znacie całą historię
Ukończ wszystkie misje poboczne.

Wybierając w Menu Głównym -> Dodatki, a następnie Statystyki Osobiste na samym końcu możemy podejrzeć jakie misje poboczne są wymagane do trofea. Jest ich 44.

Wszystkie zadania poboczne są oznaczone na mapie - Białym wykrzyknikiem. Nie powinny nikomu sprawić trudności. Musimy przeważnie coś przynieść albo kogoś odszukać lub zabić. Polecam wszystkie zadania poboczne wykonać w pierwszej kolejności, aby po wykonaniu misji z wątku fabularnego ukazały się nowe. Poniżej znajdziecie 3 zadania przy których sam musiałem skorzystać z wujka Google:


 
 
 

Niestety, lornetka jest liczona jako przedmiot do zadania. Nie ma możliwości obserwowania przez nią widoków.


Pomoc dla ofiar
Zdobądź 15 pakietów pomocowych.

Pakiety pomocnicze można zdobyć ze skrzyń, które na początku gry co jakiś czas zrzucają samoloty GRE. Kiedy zbliża się zrzut będziemy słyszeć samolot już daleka i odczuwali lekkie drżenie kontrolera. Warto zacząć się już rozglądać za samolotem i zmierzać w kierunku spadających skrzyń. Im wcześniej tam dotrzemy, tym lepiej. Ponieważ, jeśli będziemy z tym zwlekać do skrzyń dotrą ludzie Raisa i zamiast dwóch, będziemy mieli możliwość tylko z jednej skrzyni zebrać Pakiety pomocnicze.

Kiedy dotrzemy do Starego Miasta, zrzuty zostaną wstrzymane. Nie musicie się martwić, że pucharek będzie już nieosiągalny. W Starym Mieście będą dostępne skrzynie tylko, że będą chronione przez ludzi Raisa lub otoczone będą gromadą zarażonych i będziemy musieli obcinać im kończy, aby się do nich dostać. Dlatego polecam pucharek zrobić w Slamsach, kiedy szybko dotrzemy do skrzyń, wystarczy tylko je otworzyć i zabrać wszystkie przedmioty.



Przy skrzyniach zrzuconych przez samolot, zawsze obok znajdzie się flara. Dzięki temu, skrzynie można z daleka zlokalizować.



Siedzimy w tym razem
Uratuj 15 ocalałych przed zombie.

Aby uratować ludzi przed zombie, jak i przed ludźmi Raisa, trzeba podczas zwiedzania slumsów i Starego Miasta wypatrywać ikonki spotkania losowego . Jeśli taka się pojawi, musimy jak najszybciej do niej dotrzeć i uratować ocalałego. Im dłużej będziemy zwlekać to duże prawdopodobieństwo, że ocalały padnie ofiarą. Z ratowaniem ludzi przed zombie, nie będzie problemu. Są sytuacje, gdzie trzeba będzie zabić jednego zombiaka lub dwóch.

Wybierając w Menu Głównym -> Dodatki, a następnie Statystyki Osobiste możemy podejrzeć ilu Ocalonych uratowaliśmy przed zarażonymi.



Człowiek człowiekowi wilkiem
Uratuj 15 ocalałych przed ludźmi Raisa.

Tutaj mamy to samo co w pucharku powyżej, czyli musimy wypatrywać ikonki spotkania losowego i uratować ludzi. Tylko możemy mieć mały problem z tym pucharkiem, ponieważ takie spotkania rzadko się trafiają. Podaje przykład: kiedy uratowałem 15 ocalałych przed ludźmi Raisa, miałem na liczniku 37 uratowań ocalałych przez zarażonymi. Jak widzicie takich spotkań doświadczyłem dwa razy mniej, a bardzo dużo biegałem po Harranie.

Kiedy natraficie na takie spotkanie będziemy musieli zabić co najmniej trzech ludzi Raisa. Na początku może nam to przyjść z trudem, z powodu kiepskiej broni, ale jeśli dorwiemy po jakimś czasie broń palną – pistolet, karabin albo strzelbę, polecam z nich korzystać. Będziemy mieli pewność, że szybko się z nimi uporamy i ocalały nie zginie. Po tym trzeba podejść do niego i z nim porozmawiać oraz odebrać nagrodę.

Wybierając w Menu Głównym -> Dodatki, a następnie Statystyki Osobiste możemy podejrzeć ilu Ocalonych uratowaliśmy przed ludźmi Raisa.


Poniżej przedstawiam możliwe lokacje, gdzie prawdopodobnie można spotkać ocalałego potrzebującego naszej pomocy. Zauważyłem, że w Slamsach, takie spotkania występują blisko obozu Raisa. A w Starym Mieście tylko w jego centrum.

 
 

Polowanie na sprinterów
Złap 5 sprinterów.

Sprinterzy pojawią się po wykonaniu zadania fabularnego - Rodzeństwo. Będą dostępni tylko w nocy i obszar jego żerowania będzie oznaczony na mapie taką oto czaszką . Jeśli się do niego zbliżymy to zacznie od razu uciekać i będziemy mieć problem z jego złapaniem. Ale na szczęście do złapania jego z pomocą przyjdzie nam kotwiczka. Wystarczy ustawić się na dachu lub na jakimś obiekcie i wystrzelić. Po złapaniu pięciu sprinterów pucharek pojawi się na ekranie.


Można do niego podejść niezauważalnie dzięki umiejętności Kamuflaż (na 9. Poziomie Przetrwania).



Biegam i walę, pełny serwis
Ukończ 15 wyzwań Zwinności lub Siły.

Wyzwania Zwinności i Siły będą oznaczone na mapie takimi ikonkami - . Wyzwania Zwinności polegają na dobiegnięcie do określonego miejsca lub rozniesienie paczek w określonym czasie. Wyzwania Siły polegają na zabiciu określonej ilości zombiaków określoną bronią. Osoba, która będzie zlecała wyzwania będzie miała od 2 do 5 wyzwań. Oczywiście wyzwania będą się zsumowały.

Wyzwania, które wykonałem: Nauczyciel Zabijania, Zazdrosny Biegacz, Lekarz Rodzinny, Martwy Obiad i Najlepszy Biegacz.



Szczęśliwa siódemka
Wygraj 7 zawodów w trybie współpracy.

Do powyższego trofeum przyda się najlepiej znajomy, który również potrzebuje tego pucharka lub poprosić osobę, która posiada grę. W pierwszej kolejności wciskamy i wybieramy Opcje, a następnie Sieć i w Częstotliwość zawodów w Trybie Współpracy ustawiamy WYSOKA. Dzięki temu, będziemy mogli aktywować zawody co 3 minuty. Ze znajomym wspinamy się na autobus lub jakiś budynek, tak aby zarażeni nam nie przeszkadzali. Otwieramy mapę i zaznaczmy parę metrów od nas punkt docelowy. Dzięki temu uruchomią się zawody, kto pierwszy dobiegnie do celu. Po trzech minutach powtarzamy czynność i biegnie druga osoba. Między czasie wpadnie nam również Igrzyska harrańskie.


Igrzyska harrańskie
Weź udział w 10 zawodach w trybie współpracy.

Patrz trofeum Szczęśliwa siódemka.


Smykałka do handlu
Sprzedaj przedmioty warte 10 000 dolarów.

Na początku gry trochę się obawiałem tego pucharka, ale wpadł również dość szybko. Śmiało można sprzedawać Cenne przedmioty (Kawę dopiero, po zaliczeniu zadania pobocznego z nią związaną) oraz słabsze bronie.


Nieproszony gość
Ukończ wszystkie strefy kwarantanny.

Wszystkich stref kwarantanny jest 8. Pięć spotkamy w Slamsach, a trzy w Starym Mieście. Są to zamknięte strefy, pełne zombiaków. Mamy tam za zadanie, aby odnaleźć pakiety pomocnicze lub wybić wszystkich zombiaków. Polecam ukończyć wszystkie ze znajomym. Poniżej mapki z lokalizacją wszystkich stref.

 
 

Teraz jest bezpiecznie
Zajmij wszystkie bezpieczne strefy.

Wszystkie strefy, które będziemy musieli wyczyścić, są oznaczone na mapie taką ikonką . Musimy w nich wybić wszystkie zombiaki oraz zabezpieczyć teren, poprzez zamknięcie bramy lub zaryglowania drzwi. Po tych czynnościach wystarczy wkręcić korki, aby oświetlić teren. Wszystkich stref do zajęcia jest 16. Zbiegiem fabuły będziemy odkrywać nowe, ale nie są one liczone do pucharka.


Filippides
Przebiegnij (zwykłym ruchem lub sprintem) 42,195 km.

Będziemy musieli przebiec 42,195 km, czyli dystans maratoński. Mogłoby się wydawać, że to bardzo dużo i będziemy mieli problem, ale po platynce mój przebyty dystans wynosi 465,05 km. Także jak widzicie, trofeum wpadnie zaraz na początku gry.


Mount Everest
Wespnij się na co najmniej 8848 metrów na różnych obiektach.

Będziemy musieli wspiąć się na wysokość 8848 metrów na różnych obiektach, czyli na wysokość szczytu góry Mount Everest. Oczywiście pucharek się kumuluje i po platynce wysokość wspinaczki wynosiła u mnie 29770 metrów. Tutaj również pucharek wpadnie podczas rozgrywki. Ilość pokonanych metrów możemy zobaczyć w Statystykach Osobistych.


Czy to naprawdę konieczne?
Zabij jednego zarażonego.

Będzie to nasze pierwsze trofeum jakie otrzymamy. Otrzymamy je jeszcze w Wieży, kiedy będziemy musieli uratować ocalałego. Nie do pomięcia.


Tańcz, głupi, tańcz
Poraź prądem elektrycznym pięciu zombie równocześnie.

Prosty pucharek. Do jego wykonania będziemy musieli znaleźć słup elektryczny, który jeden z przewodów będzie prowadził do kałuży i w ekwipunku musimy mieć co najmniej 5 petard. Kiedy znajdziemy słup, petardą zwabiamy zarażonych w kałuże. Kiedy zbierze się już liczna grupka, podchodzimy do słupa i przełączamy przełącznik. Wszystkie zombiaki porażone zostają prądem, a nam wpada trofeum.

 


Pamiętajcie ! Woda + prąd w parze ze sobą nie chodzą. Tylko elektryka prąd nie tyka.

Nietykalny
Zabij 20 wrogów z rzędu bez odnoszenia obrażeń.

Pucharek możemy zdobyć podczas misji pobocznej - Napięcie. Będą nam do tego potrzebne Petardy. Zrobimy je z Plastiku oraz z Zapasów domowych. Kiedy podczas misji dotrzemy do centralnej rozdzielni wchodzimy na dach budynku znajdującego się po lewej stronie od wejścia. Obok budynku znajduje się biała furgonetka, a tuż przy niej kałuża z benzyną. Wystarczy teraz rzucać petardy w kałuże, a zakażeni sami będą w nią wchodzić, a my będziemy się przyglądać jak ładnie się podpalają. W ogrodzeniu znajduje się masa zombiaków i bez problemu pucharek nam wpadnie. Poniżej zdjęcia lokalizacji miejsca.

 


Jeśli nie widzieliście płonących zombie, to wrzućcie tam petardę.

To jest Harraaaaan!
Zabij 100 wrogów, zrzucając ich kopniakami z dachu lub urwiska.

Tutaj nie powiem, czeka nas mały grind. W Slamsach na dachach nie znajdziemy tak dużo zombiaków, ale za to w Starym Mieście prawie na każdym budynku jest zarażony, jeśli mamy sposobność to z kopniaka zrzucamy go na ziemię. Ale pucharek i tak polecam zrobić w Slumsach, na Moście. Poniżej znajdziecie miejsce, gdzie sam wykopywałem zarażonych w przepaść.
 


Nie trzeba biec po sam koniec mostu. Na samym początku jest również dobre miejsce i masa zombiaków do wykopania.

Usta szeroko otwarte
Zabij przemieńca.

Przemieńca można spotkać tylko w nocy i jest to bardzo szybki i niebezpieczny zakażony. Kiedy podczas misji napotkała mnie pierwsza noc, uciekałem jak najszybciej do Wieży. Kiedy do niej dotarłem i szybko wbiegłem do środka, Przemieniec został przy wejściu. Postanowiłem zabić skurczybyka, za te zimne poty, które spowodował u mnie. Mając przy sobie zwykłą rurkę, obijałem mu głowę wychodząc i szybkim unikiem do tyłu wracałem do środka. W tym sposobem zabiłem drania i nawet wpadł mi pucharek, nie wiedząc jeszcze, że jest za niego trofeum. Także, jeśli ktoś chcę szybko zdobyć pucharek to polecam ten sprawdzony sposób.



Dziękować twórcom za niewidzialną ścianę.

Ach śpij, kochanie...
Zabij wyjca.

Wyjce, to małe zarażone dzieci. Kiedy będziemy się do takiego zbliżać usłyszymy najpierw jego płacz. Jak nas zobaczy, zacznie wyć i jedynym wyjściem będzie uduszenie jego poprzez wciśnięcie lub zastrzelenie z daleka. Wyjca spotkałem wykonując zadanie poboczne, ale napotkałem go również w zadaniu fabularnym, jak i w jednej z kwarantann.



Do najsłodszych nie należy.

Kurczak z rożna
Nadziej płonącego zombie na kolce.

Prosty pucharek. Kiedy podczas biegania po mieście zauważycie płonącego zombie. Przystańcie na chwilę i rozejrzyjcie się za kolcami, które mogą być wbite w beczki lub w ogrodzenie. Wystarczy teraz doprowadzić zombiaka pod kolce i kopniakiem go nadziać. Poniżej znajdziecie wizualny podgląd - filmik autorska Rekinka.

 

Łap!
Zabij 50 wrogów za pomocą broni miotanej.

Z broni miotanej mamy: skurikeny, noże wojskowe i małe toporki. Wystarczy, że z nich zabijemy 50 razy i pucharek nam wpadnie.


Co ci strzeliło do głowy?
Zabij 50 wrogów za pomocą broni strzeleckiej.

Tutaj mamy podobnie. Wystarczy zabić 50 razy z pistoletu, karabinu czy ze strzelby i trofeum nasze. Polecam broni używać tylko na ludzi Raisa.


Elektryzujące!
Złap 25 wrogów w pułapkę z płotu pod napięciem.

Ogrodzenie pod napięciem znajdziemy na mapie pod taką ikonką . Musimy teraz petardą zwabić zakażonych z okolicy na siatkę. Po tym wystarczy uruchomić pułapkę i spalić wszystkie zombiaki znajdujące się na niej. Jeśli chcemy pucharek zdobyć na jednej pułapce, to konieczna będzie ponowna jej aktywacja. Jeśli w okolicy nie ma już zakażonych to szukamy innej pułapki. Po zabiciu 25 wrogów pucharek będzie nasz.

 



Takie elektryzujące bramki świetnie sprawdzają się w nocy. Polecam sprawdzić.

Nie po oczach!
Oślep 25 przemieńców flarą lub latarką.

Latarkę UV odblokujemy w końcowym zadaniu fabularnym - Pierwsze zadanie, natomiast flarę możemy zrobić sobie sami wykorzystując Plastik, Chemikalia i Zapasy domowe. Ale do trofea najlepsza będzie latarka. Polecam trofeum robić przed Wieżą. Zwabiamy przed wejściem najbliższych Przemieńców i ich oślepiamy. Niestety do trofeum musimy oślepić 25 różnych Przemieńców, także będziemy musieli ich zabić, aby zwabić kolejnych. Jeśli macie akurat możliwość zagrania z kimś w co-opie to warto zaliczyć ten pucharek podczas rozgrywki. Można oczywiście zrobić to samemu zwabiając ich do najbliższego schronienia, oślepić i uciec do ogrodzenia.


Wysokie loty
Zabij 25 wrogów, używając fali uderzeniowej lub ataku z góry.

Fala uderzeniowa będzie dostępna na 7. poziomie Siły, a Atak z góry na 10. poziomie. Pierwsze wymaga broni dwuręcznej, drugie broni jednoręcznej, także jak kto woli. Trofeum zaliczyłem wykonując 25 razy atak z góry. Wystarczy wejść na jakiś pojazd i w powietrzu wcisnąć . I tak w kółko, aż do pojawienia się trofea.


Mistrz judo
Rzuć 50 wrogami za pomocą rzutu judo.

Do tego pucharka będzie nam potrzebna umiejętność - Rzut judo na 3. poziomie Zwinności. Teraz gdy jakiś zakażony szarżuje na nas, wciskamy i lewą gałką wskazujemy kierunek wykonania rzutu. Po 50 takich rzutach pojawi się też i pucharek.


Szybcy i martwi
Przeżyj nocny pościg poziomu drugiego lub wyższego.

Powiem szczerze, że pucharek wpadł bez mojej interwencji. Podczas misji fabularnej - Zrzut, kiedy napotkała mnie noc, uciekałem do Wieży. Goniło mnie z czterech Przemieńców i w połowie drogi udało mi się ich zgubić i pucharek wpadł.


Po lewej stronie mini mapy, można zobaczyć, jaki aktualny mamy poziom pościgu.


Oświecenie
Oślep 25 wrogów za pomocą pułapek świetlnych.

Pucharek do wykonania tylko w nocy. Pułapki będą możliwe w trakcie wykonywania misji - Pierwsze zadanie. Musimy zwabić na siebie grupkę zakażonych i biec do najbliższej pułapki świetlnej, kiedy będą się do nas zbliżać to wciskamy . Po tym biegniemy do kolejnej i ponownie ich oślepiamy. Po oślepieniu 25 wrogów pucharek wpadnie.


Czeladnik
Wykonaj swój pierwszy przedmiot.

Drugi pucharek, który wpadnie nam na samym początku. Pierwszym przedmiotem jaki stworzymy, będzie Apteczka. Będzie nam do tego potrzebna Gaza i Alkohol. Znajdziemy je w bocznym pomieszczeniach podświetlonych na pomarańczowo. Po zebraniu otwieramy Menu Gracza , wybieramy zakładkę Plany i z listy wybieramy Apteczkę. Po jej wykonaniu pucharek będzie nasz.


Mistrz rzemiosł różnych
Użyj planów co najmniej 100 razy.

Przez całą grę będziemy tworzyć masę przedmiotów. Będą to bronie, apteczki, koktajle Mołotowa, petardy czy granaty. Także pucharek wpadnie sam podczas grania.


Sezamie, otwórz się
Otwórz 10 zamków za pomocą wytrychów.

Spotkałem w grach już wiele sposobów otwierania zamkniętych zamków, ale muszę przyznać, że w Dying Light najbardziej mi pod pasowały. Oczywiście do tego będą nam potrzebne Wytrychy, a jeśli żadnych nie będziemy mieli to zrobimy je z Części metalowych. Do otwarcia zamka używamy tylko lewej i prawej gałki kontrolera. Lewą obracamy wytrychem na lewo i prawo szukając zapadki, a prawą gałką pada jeśli wytrychem znaleźliśmy dobre miejsce to obracamy zamek w lewo. Jeśli kontroler nam będzie drżał po przekręceniu zamka oznacza to, że wytrych jest w złym miejscu. Wystarczy teraz zmienić jego pozycję o kilka milimetrów w prawo albo w lewo i ponownie spróbować przekręcać zamek. Kiedy nie napotkamy żadnych drgań kontrolera zamek zostanie otwarty. Po otworzeniu 10 zamków, pucharek również nam wpadnie.



W grze występują cztery poziomy zamków. Łatwy, Średni, Trudny i Bardzo Trudny.

Wszyscy znają Kyle'a
Osiągnij 12. poziom przetrwania.

Patrz trofeum: Legenda Harranu.


Legenda Harranu
Osiągnij 18. poziom przetrwania.

Trofeum wpadnie po osiągnięciu 18 poziomu w Przetrwaniu. Aby zwiększyć poziom Przetrwania, wykonujemy zadania, pomagamy innym ocaleńcom oraz bierzemy udział w wyzwaniach. Im wyższy będzie poziom, tym lepsze wyposażenie znajdziemy w sklepach oraz będziemy mieli dostęp do lepszych zdolności pomocniczych, planów i gadżetów.


Zwinny jak łasica
Osiągnij 10. poziom zwinności.

Trofeum wpadnie po osiągnięciu 10 poziomu w Zwinności. Aby zwiększyć poziom Zwinności wystarczy skakać, wspinać się i wykonywać różne manewry atletyczne, a także używać umiejętności z drzewka Zwinności.


Mocny jak tur
Osiągnij 10. poziom siły.

Trofeum wpadnie po osiągnięciu 10 poziomu w Sile. Aby zwiększyć poziom Siły, musimy walczyć, zabijać wrogów w pomysłowy sposób oraz używać umiejętności z drzewka Siły.


Papier zniesie wszystko
Znajdź wszystkie dokumenty do zebrania.

W Dying Light oczywiście nie mogło zabraknąć tradycyjnych przedmiotów do zebrania. Mamy tutaj: notatki (34), dzienniki (17), nagrania z poczty głosowej (16), posążki (100) i flagi (30). Łącznie 197, ale do trofeum wystarczy zebrać pierwsze trzy rodzaje, czyli 67 przedmiotów. Wchodząc do każdego nowego miejsca polecam przytrzymywać , odkryjemy w ten sposób, czy znajduje się w okolicy jakiś przedmiot kolekcjonerski. Do reszty brakujących przedmiotów polecam filmiki Rekina. W opisie każdego filmiku jest sporządzona lista, w której minucie występuje brakujący przedmiot. Jeśli tak jak ja, zebraliście podczas grania 3/4 wymaganych przedmiotów to polecam skorzystać z tej listy.

 
 
 

Pilnuję twoich pleców
Wykonaj 1 misję w trybie współpracy.

Pucharek wpadnie podczas zaliczania Poliamoria.


Poliamoria
Wykonaj 5 zadań w trybie współpracy podczas jednej sesji z trzema tymi samymi partnerami.

Pucharek polega na tym, aby podczas jednej sesji wykonać 5 zadań. Mogą to być zadania fabularne, poboczne czy kwarantanny. Ogólnie to bardzo polecam sposób, z którego sam skorzystałem, aby zdobyć powyższy pucharek.

Otóż w singlu wykonałem 5 zadań pobocznych, które były już na ukończeniu. Wystarczyło iść do zleceniodawcy i z nim porozmawiać, ale tego nie zrobiłem. W tej chwili polecam skopiować save'a na pendriva. Szukamy teraz 3 znajomych, którzy pomogą zaliczyć nam pucharek. Tworzymy sesje dla znajomych i zapraszamy ich do siebie. Wystarczy teraz razem z nimi biegać od zleceniodawcy do zleceniodawcy i oddać wszystkie pięć zadań. Po oddaniu ostatniego pucharek nam wpadnie.

Jeśli podczas oddawania zadań kogoś ze znajomych wyrzuci. Trzeba będzie zaczynać wszystko od nowa, ponieważ pucharek nie wpadnie po dołączeniu osoby, którą wyrzuciło. Wczytujemy save'a, zapraszamy ponownie wszystkich i razem oddajemy pięć zadań.



Włoski hydraulik
Zabij wroga kluczem maszynowym, używając umiejętności wysokiego skoku, a następnie atak z góry.

Do tego trofea będą nam potrzebne umiejętności: Przeskok (4. poziom Zwinności) i Atak z góry (10. poziom Siły) oraz oczywiście klucz francuski. Wystarczy teraz biec w kierunku grupki zombiaków, przeskoczyć jednego i w powietrzu wcisnąć , aby wylądować na drugim zakażonym, rozwalając głowę przy okazji. UWAGA! W późniejszym etapie gry klucze nie będą dostępne u sprzedawców, ani w skrzyniach. Więc jeśli chcemy wykonać pucharek po odblokowaniu umiejętności polecam schować klucz do skrytki. Jeśli tego nie zrobiliśmy to klucze napotkamy w rękach zombiaków w strefach kwarantanny albo poprośmy znajomego o udostępnienie klucza.


Miecz archanioła
Dodaj efekt płomienia do swojego miecza lub chopeszu.

Plan, który doda efekt płomienia znajdziemy pod nazwą Kozak i będzie można go zdobyć dopiero w Starym Mieście. Poniżej zamieszczam filmik Rekina z lokalizacją tego planu. Mała uwaga - pucharek mi nie wpadł po dodaniu efektu do niebieskiego miecza. Udało się dopiero po wykorzystaniu fioletowego miecza. Nazwy niebieskiego i fioletowego miecza były takie same. Ale Rekinek nie miał z tym problemu wykorzystując zielony miecz. W razie jakichkolwiek problemów, sprawdźcie na fioletowym.
 

Skok wariata
Skocz nocą do wody z Mostu Niesławy (w slamsach).

Pucharek można wykonać podczas zadania pobocznego - Szperacze. Kiedy zbierzemy ostatnią żarówkę wystarczy skoczyć z mostu do wody, a pucharek wskoczy na nasze konto.



Pamiętajcie, aby trafić do wody.