• Trudność zdobycia platyny: 2/10 + Ankieta
  • Czas potrzebny na zaliczenie platyny: 20h
  • Trofea offline: 31 (1 , 4 , 12 , 14 )
  • Trofea online: 5 (3 , 2 )
  • Minimalna liczba przejść: 1 (Managerial Career oraz Rider Career)
  • Zalecana ilość przejść: 1 (Managerial Career oraz Rider Career)
  • Trofea do pominięcia: brak
  • Zabugowane trofea: ja osobiście nie miałem problemu poza The Wonders of Technology, które zostało naprawione z patchem 1.04 ale są problemy z takimi pucharkami jak From Rookie to Talent, From Talent to Champion oraz From Champion to Legend.
  • PlayStation Plus: tak
  • Liczba graczy/kontrolerów: 2 pady lub pad i PS Vita





MotoGP 17 to kolejna już odsłona Królowej Motorsportu na 2 kołach od włoskiego studia Milestone. Jak zawsze zmiany są kosmetyczne, ale i jest parę większych nowości. Co do kosmetyki to zmienione zespoły, jak co roku (zawodnicy podpisują nowe kontrakty to i barwy się zmieniają), dodatkowo mamy lekką modyfikacje jednego z torów, a dokładnie Circuit de Barcelona-Catalunya, gdzie rok temu miał miejsce śmiertelny wypadek podczas weekendu wyścigowego i tor lekko zmienili. Z takich większych nowości to mamy tryb Managerial Career, gdzie wcielamy się w menadżera zespołu i kierujemy naszym teamem, aby zdobywał tytuły mistrzowskie. Dodatkowo dostaliśmy Championship mode, który był w trybie online, do trybu offline, co pozwala nam na zrobienie własnego kalendarza MotoGP. Gierka jak zawsze ma łatwą platynę, co przyciągnie uwagę łowców, a także standardowo fani cyklu MotoGP kupią nową odsłonę, aby pojeździć i wcielić się w swoich ulubionych zawodników.




Zanim przejdziemy do kroków to taka mała prywata. Podam kroki w takiej kolejności, jak ja je wykonywałem, bo wydaje mi się, że jest to najlepsza i najszybsza droga. Oczywiście każdy może wykonywać kroki w innej kolejności, jeżeli moja mu nie pasuje

Krok 1: Multi

W pierwszym kroku najlepiej zacząć od multi, gdyż w tej odsłonie jest to banał. Musimy ukończyć 20 wyścigów online. Jeśli nie macie partnera to zawsze możecie zobaczyć w dziale Ustawka czy ktoś akurat nie szuka pomocy, albo jakaś dobra duszyczka będzie chętna wam pomóc . Po tym kroku dostaniecie takie oto 5 pucharków, a jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na ich temat, zobaczcie ich opisy.

 

Newbie
When the Going Gets Tough
Online Champion
Online Expert
Online Veteran

Krok 2: Pucharki nie związane z trybem menadżera oraz kierowcy (tzw. czyszczenie)

W tym kroku skupiamy się na wszystkich pucharkach, które są zawsze pozostawione na koniec. Będziemy musieli zrobić 3 Mistrzostwa (po każdym na klasę), ale to będzie szybka robota dzięki Quick mode. Dodatkowo zrobimy pucharki za split screen (przyda się PS Vita albo 2 pad), wheelie, start z pole position, wygranie na fizyce Pro, czy zrobienie najszybszego okrążenia podczas wyścigu MotoGP. Warto zobaczyć opis pucharków za wygranie mistrzostw poza karierą menadżera w trybie offline, z racji tego, że są skargi na nie wpadanie tych pucharków tak jak należy. Po tym kroku dostaniemy takie oto trofea:

 

Sofa Challenge
A good start...
A Real Pro
Try and Catch Me
Exhibitionist
From Rookie to Talent
From Talent to Champion
From Champion to Legend

Krok 3: Rider Career

W tym kroku zajmujemy się wszystkim co mamy do zrobienia w rybie Kariery kierowcy, czyli wygranie mistrzostwa w dowolnej klasie (poza RedBull Rookies Cup), wygranie po wyścigu w każdej z kategorii, oraz wygranie wyścigu z wyłączonymi "powtórkami" (cofaniem czasu). Dodatkowo podczas tego kroku może nam wpaść pucharek za 250 km przejechanych na torach. Po tym kroku dostaniemy takie oto pucharki:

 

Rookie
A Sunday Outing
Beginner's Luck
Natural Talent
Living Legend
No Mistakes
Triumph

Krok 4: Managerial Career

Ostatni już krok i zarazem najdłuższy ze wszystkich, dlatego najlepiej zostawić go sobie na sam koniec. Będziemy musieli zdobyć mistrzostwo w każdej z klas oraz maksymalnie rozwinąć motocykl, aby wygrać na nim jeden wyścig. Dodatkowo czeka nas zdobycie punktów oraz podium zdobyte przez naszego partnera w teamie, nie będzie to proste na samym początku, ale po czasie zrobimy te 2 pucharki nawet w jednym wyścigu . Dodatkowo wpadną nam pucharki za 500 oraz 750 km przejechanych po torach. Spisu pucharków wam nie daję bo to praktycznie połowa listy, a lepiej zobaczyć sobie opisy każdego z nich w poradniku, bo to więcej da




Kilka porad odnośnie tej odsłony:
- standardowo boty na very easy, aby się nie męczyć
- w online okrążenia na 1 dawać bo po co robić zbędne kilometry
- mistrzostwa offline (te co mają być w każdym trybie poza menadżerem) robicie w kolejności MotoGP, Moto2, Moto3
- w Rider Career jak zdobędziecie mistrzostwo i pucharek za nie, pomijajcie resztę wyścigów aby szybciej trafić do klasy wyżej
- tak jak wyżej, pomijajcie wyścigi w klasie Moto2, aby szybko dostać ofertę do MotoGP i tam wygrać wyścig oraz zakończyć przygodę z tym trybem
- RedBull Rookies Cup nie wlicza się do pucharka za mistrzostwo w trybie Rider Career (a szkoda bo to tylko 7 wyścigów)
- w Managerial Career też możecie pomijać wyścigi, ale tylko wtedy gdy macie jakiegoś zawodnika w wyższej klasie niż wy, bo stracicie sporo pieniędzy (a kasa potrzebna na rozwój motocykla i zakup motocykli wyższych klas)
- pucharek za fizykę Pro róbcie na spokojnie, jeżeli 17 to wasza pierwsza odsłona gier MotoGP to potrenujcie w time trial na wybranym torze jazdę bez wspomagaczy, co zwiększy wasze szanse na zdobycie pucharka
- online warto robić z jakimś znajomym, a jeżeli nie da się to pamiętajcie, że wykluczenia z wyścigów (czyli tzw. DNS) też wliczają się do ukończonych wyścigów.





Platinum Rider
Unlock all trophies


Brawo, właśnie zdobyłeś kolejną platynę

Newbie
Complete an online race


Patrz trofeum Online Veteran.

When the Going Gets Tough
Complete 5 online races


Patrz trofeum Online Veteran.

Sofa Challenge
Complete a Split Screen race


Wchodzimy w Quick race i wybieramy Split Screen race. Podłączamy drugiego pada/PS Vita i przejeżdżamy wyścig. Ustawiamy 1 kółko i tor Sachsenring, żeby było szybciej. Nie jest wymagane, aby obaj gracze przekroczyli linię mety, więc można 2 pada zostawić spokojnie.

The Manager
Complete the first race in the Managerial Career mode


Wchodzimy po raz pierwszy w Managerial Career i przejeżdżamy pierwszy wyścig.

My Word is a Promise
Race in Managerial Career and reach the sponsor's goal


Przed każdym wyścigiem mamy napisany cel, jaki wyznacza nam sponsor, czyli na której pozycji mamy przyjechać, aby dostać pieniądze. Jak wykonamy ten cel (na 100% to zrobimy, bo kasy będzie sporo potrzebne) to dostaniemy pucharek.

Team Chemistry
Race in Managerial Career and reach the points zone alongside your teammate


Musimy najpierw zatrudnić dodatkowego kierowcę do naszego teamu. Możemy to zrobić raz na sezon i zawsze ta opcja jest przed startem całego sezonu. Warto mieć na uwadze, że kierowcy z wyższymi statystykami zdobywają lepsze pozycje, ale są znacznie drożsi (ja zatrudniłem takiego zawodnika to cena zatrudnienia wyniosła ok 200k za sezon). Gdy mamy już zawodnika to jedyne co trzeba to przyjechać wraz z naszym zespołowym partnerem na pozycji od 1-15 (są to pozycje punktowane), co sprawi, że dostaniemy pucharek.

Focus on Research
Race and win a race with a bike developed by the R&D department in Managerial Career


Musimy wygrać wyścig motocyklem, który ma wykupioną i rozwiniętą jedną część motocykla. Po więcej informacji zobacz pucharek The Wonders of Technology.

Ready to Take Off
Race and win a Moto3 race with your rider in Managerial Career


Musimy wygrać wyścig kategorii Moto3, w trybie Managerial Career.

Rookie
Win a Red Bull MotoGP Rookies Cup race in Rider Career


Musimy wygrać wyścig Red Bull Rookies Cup w trybie Rider Career. Będziemy mieli 2 pierwsze wyścigi w tej kategorii na starcie, więc musimy wygrać 1 z nich, no chyba że chcemy powtarzać cały sezon w tej kategorii.

A good start...
Race and earn pole position in a MotoGP, Moto2 or Moto3 race in any offline mode


Musimy wygrać kwalifikacje, a następnie wystartować do wyścigu z pole position. Wystarczy wybrać zwykłe GP i ustawić Qualification and Race i następnie wygrać kwalifikacje. Po wystartowaniu wyścigu z 1. pola pucharek nam wpadnie.

A Real Pro
Race and win a MotoGP race with Pro Physics, tire wear and damages active


Musimy wygrać wyścig MotoGP z włączoną fizyką Pro, zużywaniem się opon, oraz włączonymi zniszczeniami (mogą one być na light). Jeżeli to już mamy, bierzemy tor Sachsenring i wygrywamy taki wyścig. Nie wiem czy działa to w trybie online bo tego nie testowałem.

Try and Catch Me
Get the fastest lap in a race riding any MotoGP bike in any offline mode


Podczas wyścigu musimy zrobić jego najszybsze okrążenie. Nie jest to trudne, więc nie ma co się tu rozpisywać, lecicie ile fabryka dała i czas zrobicie

Exhibitionist
Hold a wheelie for 8 consecutive seconds in any offline mode


Musimy wykonać wheeile przez 8 sekund w trybie offline. Polecam tryb Time Trial oraz tor Mugello, bo ma długą prostą. Wyjeżdżamy na prostą, dajemy w dół przy prędkości między 80-100 km/h i jedziemy tak, aż pucharek nam wpadnie.

A Sunday Outing
Race a total of 250 km (155 miles)


Patrz trofeum Bike Holidays

Beginner's Luck
Win a Moto3 race in Rider Career


Musimy wygrać wyścig Moto3 w trybie Rider Career. Aby tego dokonać, musimy po 2 pierwszych wyścigach w klasie Redbull Rookies Cup, awansować do Moto3 i zostaje nam wtedy tylko wygrać pierwszy wyścig.

Natural Talent
Win a Moto2 race in Rider Career


Podobnie jak pucharek wyżej, tylko wygrywamy w klasie Moto2, do której awansujemy jak dostaniemy propozycję podczas sezonu Moto3.

Online Champion
Complete 10 online races


Patrz trofeum Online Veteran.

Online Expert
Complete 15 online races


Patrz trofeum Online Veteran.

Online Veteran
Complete 20 online races


Musimy ukończyć 20 wyścigów online. Sprawa prosta i szybka, ustawiamy na 1 okrążenie, tor Sachsenring i lecimy 20 wyścigów. Jak nie chce wam się jeździć, to możecie zostawić pada i czekać aż random, albo partner z ustawki skończy wyścig, bo DNS też wlicza.

The Debut
You or one of your riders must win the Moto3 championship in Managerial Career


Musimy wygrać mistrzostwo Moto3 w trybie Managerial Career. Co prawda może to być zawodnik, który jest w naszym teamie, ale lepiej robić to samemu, będzie szybciej i łatwiej. Tak więc wygrywamy wszystkie wyścigi do GP San Marino i pucharek powinien nam wpaść. Szczerze mówiąc nie wiem czy to jakiś bug, czy co, ale pomimo przewagi mniejszej niż 125 pkt (bo tyle można zdobyć za pozostałe 4 wyścigów) pucharek i tak mi wpadał, więc i wam może wpaść, a jeżeli nie to wystarczy mieć ponad 100 pkt przewagi nad 2 zawodnikiem w tabeli po GP Aragonii (następny wyścig po San Marino)

The Promise
You or one of your riders must win the Moto2 championship in Managerial Career


Sprawa taka sama jak pucharek wyżej. Aby dostać się do Moto2, musimy mieć kupiony motocykl (najtańszy to koszt 140k, więc musicie uzbierać kasę przez cały sezon Moto3), a następnie przed początkiem nowego sezony przerzucamy siebie (naszego zawodnika którym jeździmy w tym trybie) do kategorii Moto2. Teraz zostaje tylko wygrać mistrzostwo.

One Podium for Two
Reach the podium together with your teammate in Managerial Career


Musimy wraz z naszym partnerem teamowym zająć miejsca na podium (czyli 1-3). Sprawa nie jest taka prosta, bo trzeba zatrudnić jakiegoś lepszego kierowcę (wydatek ok 200k za sezon), dodatkowo warto wykupić mu ekipę na poziomie 3, co jeszcze bardziej pomoże mu w uzyskiwaniu lepszych pozycji. Potem tylko wystarczy, aby taki kierowca pojawił się z wami na podium. Dodatkowo dam wam screena, jakiego zawodnika ja kupiłem i gdzie jest możliwość wykupienia ekipy na 3 poziom.

 

The Wonders of Technology
Race and win a race with a bike completely developed by the R&D department


Musimy najpierw ulepszyć nasz motocykl na maksa, czyli każda z czterech kategorii musi być na 5 poziomie (silnik, zawieszenie, hamulce oraz rama). Ja osobiście rozwijałem motocykl kategorii Moto3 bo najszybciej mi było go rozwijać i jest stosunkowo tani w rozwoju. Rozwój możemy przyśpieszyć poprzez wykupienie dodatkowych 2 miejsc, gdzie można rozwijać dany element (pierwsze to koszt 50k drugie zaś 120k). Dodatkowo można też zainwestować w mechaników, dzięki którym można skrócić czas rozwoju z 8 do 5 tygodni (jeżeli kupimy 3 poziom z danej kategorii). Poniżej dam wam ceny za poszczególne poziomy danych części:

 
Engine (silnik)
poziom 1: mamy na starcie kupiony
poziom 2: 15k
poziom 3: 23k
poziom 4: 35k
poziom 5: 40k
Frame (rama)
poziom 1: mamy na starcie kupiony
poziom 2: 15k
poziom 3: 23k
poziom 4: 35k
poziom 5: 30k
Suspension (zawieszenie)
poziom 1: mamy na starcie kupiony
poziom 2: 15k
poziom 3: 23k
poziom 4: 35k
poziom 5: 30k
Brakes (hamulce)
poziom 1: mamy na starcie kupiony
poziom 2: 15k
poziom 3: 23k
poziom 4: 35k
poziom 5: 35k

Wszystkie te ceny (poza poziomem 5) są sprzed patcha 1.04, który naprawiał glitch z brakiem cen za poziom 5. Nie wiem czy ceny poziomu 2-4 nie zmieniły się przez ten patch, bo miałem już wszystkie wykupione wcześniej.

Dodatkowo macie screen jak to wszystko wygląda (screen jest sprzed patcha 1.04)

 

Born to Win
Race and win a race in Moto2 with your rider in Managerial Career


Po przejściu do kategorii Moto2 w Managerial Career musimy wygrać wyścig i pucharek nam wpadnie

Champion Material
Race and win a MotoGP race with your rider in Managerial Career


Po przejściu do kategorii MotoGP w Managerial Career musimy wygrać wyścig i pucharek nam wpadnie

A Mammoth Weekend
Obtain pole position and come first on the same weekend (playing) in Managerial Career


Na sam początek musimy ustawić przed wyścigiem opcję Qualification and Race. Następnie odpalamy grę, wygrywamy kwalifikacje, wygrywamy wyścig, startując z pole position i pucharek nam wpada. Podobny pucharek co A good start... tyle, że tu musimy dodatkowo wygrać wyścig, no i mamy to zrobić w Managerial Career.

From Rookie to Talent
Win a Moto3 Championship in any offline mode apart from Managerial Career


Musimy wygrać mistrzostwo Moto3 w trybie offline poza trybem Managerial Career czyli albo w Raider Career albo w Quick mode. Po więcej informacji zobacz pucharek From Champion to Legend.

From Talent to Champion
Win a Moto2 Championship in any offline mode apart from Managerial Career


Musimy wygrać mistrzostwo Moto2 w trybie offline, poza trybem Managerial Career, czyli albo w Raider Career albo w Quick mode. Po więcej informacji zobacz pucharek From Champion to Legend.

Trip Outdoors
Race a total of 500 km (311 miles)


Patrz trofeum Bike Holidays

Living Legend
Win a MotoGP race in Rider Career


Musimy wygrać wyścig kategorii MotoGP w Rider Career.

No Mistakes
Win a race in Rider Career with Rewind disabled


Musimy wygrać wyścig w Rider Career z wyłączonymi powtórzeniami. Rewinds możemy ustawić przed samym wyścigiem, tam gdzie ustawiamy fizykę i resztę wspomagaczy. Gdy wyłączymy, to wystarczy tylko odpalić wyścig i wygrać go. Osobiście polecam robić to w klasie Moto3, bo motocykle nie są tak mocne jak Moto2 czy MotoGP i łatwiej jest nie zaliczyć przysłowiowej gleby

The Legend
You or one of your riders must win the MotoGP championship in Managerial Career


Sprawa podobna jak przy Moto3 i Moto2. Aby dostać się do MotoGP, musimy najpierw kupić motocykl tej kategorii (najtańszy to koszt 500k). Po zakupieniu motocykla i skończeniu sezonu w klasie Moto2 przerzucamy się na początku nowego sezonu do kategorii MotoGP i zostaje nam wygrać mistrzostwo. Podobnie jak we wcześniejszych kategoriach, pucharek powinien wpaść jeżeli wygramy wszystkie wyścigi do GP Aragonii.

From Champion to Legend
Win a MotoGP Championship in any offline mode apart from Managerial Career


Musimy wygrać mistrzostwo MotoGP w trybie offline poza trybem Managerial Career czyli albo w Raider Career albo w Quick mode. Osobiście polecam robić to w Quick mode, gdzie mamy Championship mode taki jak w online, czyli wybieramy sobie 2 wyścigi po 3 kółka i mamy zrobione mistrzostwo. Osobiście nie miałem z tym problemu, ale czytałem na zagranicznych forach, że ludzie mają problemy i pucharki im nie wpadają. Ja wygrywałem mistrzostwa w takiej kolejności MotoGP, Moto2 i Moto3. Ustawiłem sobie 2 razy tor Sachsenring i każdy wyścig po 3 okrążenia. Pucharki wpadły bez problemu i ktoś z zagranicznych graczy też pisał, że w takiej kolejności robienia mistrzostw wpadały mu pucharki. Co do zawodników to zawsze oficjalni i w moim przypadku byli to:

MotoGP - Valentino Rossi
Moto2 - Franco Morbidelli
Moto3 - Andrea Migno

Jeżeli chodzi o tory to możemy wybierać od 2 do 18 i mogą być te same, więc nie ma tu problemu. Na samym początku mamy 18 torów ustawionych i aby zredukować je do 2 wciskamy , kiedy mamy podświetlony tor jakiego nie chcemy. Dodatkowo wrzucam screen, jak wygląda menu z wyborami torów

 

Bike Holidays
Race a total of 750 km (466 miles)


Musimy przejechać 750 km (ogólnie). Nie mamy co się przejmować pucharkiem bo wpadnie nam podczas drogi do platyny

Triumph
Win the championship in any category in Rider Career


Musimy wygrać mistrzostwo w obojętnie jakiej kategorii (RedBull Rookies Cup nie wlicza się bo sprawdzałem ) w trybie Rider Career. Ja osobiście polecam zrobić to w Moto3 i po wygraniu mistrzostwa możemy pomijać wyścigi, aby szybko dostać ofertę dla kategorii Moto2, gdzie wygramy jeden wyścig i tak samo dla kategorii MotoGP, żeby wygrać ten jeden wyścig i zakończyć przygodę z tym trybem.