• Trudność zdobycia platyny: bez poradnika 8/10, z poradnikiem 4-5/10 Ankieta
  • Czas potrzebny na zaliczenie platyny: ok. 25 godzin
  • Trofea offline: 24 (9 , 7 , 7 , 1 )
  • Minimalna liczba przejść: 3
  • Zalecana ilość przejść: 3
  • Trofea do pominięcia: Praktycznie wszystkie
  • Zabugowane trofea: 0




The Last Guardian jest trzecią grą Fumito Uedy, który to stworzył ICO i Shadow of the Colossus, oryginalne wizjonerskie produkcje na PS2, które z czasem zostały ponownie wydane na PS3. W tym przypadku jest podobnie. Gra opowiada o chłopcu, który budzi się w jaskini, u boku dziwnego stworzenia - Trico - przypominający połączenie psa i orła. Razem będą musieli wydostać się z owego miejsca, w którym się znaleźli. Będą sobie wzajemnie pomagać, a chłopiec w trakcie wędrówki z bestią, pozna o nim przerażającą prawdę.

Platyna w tej produkcji prawdopodobnie zaskoczyła wszystkich. Każdy liczył na szybki i przyjemny platynowy puchar, a okazało się inaczej. Pierwszy puchar został zdobyty dopiero po 12 dniach od premiery, a wszystko przez wskazówki, które musimy wysłuchać w grze. Dopiero po zaangażowaniu graczy z całego świata, udało się zebrać wszystkie podpowiedzi i dzięki temu następni platynożercy będą mieli o wiele łatwiej.

Dlatego podaje od siebie dwie oceny trudności platyny. Według mnie bez poradnika, wysłuchanie każdej wskazówki jest bardzo trudne, ponieważ jak sami później zobaczycie mogą się znajdować w każdym miejscu, pojawiają się po paru minutach, w jednym miejscu mogą się znaleźć dwie lub więcej, a ominięcie, którejś powoduje ponowne przejście gry. Z poradnikiem macie to ogromnie ułatwione.




Dla potrzeb poradnika - The Last Guardian - zajął mi cztery przejścia. Co niektórzy przerażą się co do ilości, ale można ją zmniejszyć do trzech, gdzie jest to minimalna i najlepsza opcja. Przy moim pierwszym przejściu całkowicie olałem pucharki, chciałem się skupić na fabule, ponieważ tak jak napisałem we wstępie, nie miałem wcześniej styczności z produkcjami Fumito Uedy, a słyszałem, że jego produkcje są bardzo dobre i oryginalne. Jeśli ktoś pójdzie tym krokiem to wiedzcie, że wpadnie Wam tylko pucharek za ukończenie gry oraz za czas, w jakim poznacie historie chłopca i Trico. Resztę pucharków można praktycznie wszystkie pominąć.

Jeśli natomiast lubicie od samego początku ogrywać grę ze zdobywaniem pucharków to poniżej przedstawię mapę, która Wam naświetli na czym powinniśmy się skupiać w każdym kroku.


- 1 -


Przy pierwszym podejściu skupmy się na najgorszym pucharku jakim się spotkałem, który bez poradnika jest ogromnie czasochłonny i samemu nie wiem czy ktoś by się podołał to zdobyć, chodzi o pucharek:

  • Wygadany (Wysłuchaj wszystkich wskazówek)

Zajmie Wam bardzo dużo czasu, ponieważ wskazówki pojawiają się po 5-10 minutach, łącznie z tekstami, które musimy wysłuchać, jest ich 95. Razem z tym skupmy się również na zebraniu wszystkich beczek, jest ich 48, jak najszybszym wyciąganiu włóczni z ciała Trico oraz... włożenie jego głowy w każdy otwór (jest ich 13):

  • Z innej beczki (Daj Trico wszystkie beczki)
  • Intensywna opieka (Jak najszybciej usuń wszystkie włócznie z ciała Trico)
  • Obroża (Każ Trico włożyć głowę w każdy otwór)


- 2 -


Kiedy mamy już za sobą pierwsze przejście, to wracając do Menu, wybieramy Kontynuuj, będzie to Nowa Gra+, czyli wszystkie wysłuchane wskazówki, zebrane beczki oraz otwory będą zapisane, więc jeśli jakimś cudem pominęliśmy któreś to wystarczy zebrać brakujący, aby zdobyć pucharek z pierwszego przejścia.

W drugim przejściu skupimy się ponownie na zebraniu wszystkich beczek. Musimy ich mieć 96 (48 z pierwszego przejścia i 48 z drugiego). W tym przejściu zostaną nam odblokowane Przedmioty: odznaka, stroje i upiększasz, który wymaga zebrania 96 beczek, aby móc go użyć. Po zebraniu ponownie wszystkich beczek odblokujemy dwa pucharki:


  • Elegant (Zbierz wszystkie kostiumy chłopca i załóż je)
  • Taka piękna przyjaźń (Pomaluj całe ciało Trico)

W tym przejściu musimy również zdobyć resztę pucharków, które nam pozostały. Co niektóre są proste i wymagają określonej czynności w określonym miejscu, a co niektóre wymagają od nas małego grindowania. Dlatego polecam przed rozpoczęciem drugiego przejścia gry, przejrzeć listę pucharków i zobaczyć co i gdzie mamy możliwość zdobyć. Pamiętajcie, że progres z pierwszego przejścia przechodzi do drugiego. Tym samym, pucharek może się pojawić szybciej niż wymaga to jego opis. Nie ma możliwości wyboru rozdziału, więc jeśli coś pominiemy, to czeka nas ponowne przejście.


- 3 -


No i zostało ostatnie przejście. Chodzi oczywiście o ukończenie gry poniżej 5 godzin oraz bez utraty życia. Będziemy tu po dwóch lub po trzech przejściach gry, to zależy jak wyglądało Wasze pierwsze przejście (z pucharkami czy bez), więc grę powinniście znać już na pamięć. Tutaj ponownie możecie wybrać Kontynuuj, po wcześniejszym ukończeniu gry. W tym przejściu skupiamy się na:

  • Błyskawiczny posłaniec (Ukończ grę w 5 godzin lub mniej)
  • Nietykalny posłaniec (Ukończ grę tak, żeby ani razu nie zginąć)






Ostatni strażnik
Zdobądź wszystkie trofea.

Gratulacje! Poznałeś historię Trico, a przy okazji zdobyłeś wszystkie trofea w tym zacnym tytule.


Pomimo dzielącej nas odległości
Zagraj aż do samego końca.

Jedyny pucharek, którego praktycznie nie da się pominąć, wpadnie po ukończeniu gry.


Błyskawiczny posłaniec
Ukończ grę w 5 godzin lub mniej.

Czas na ostatni pucharek, który na pewno dzieli Was od platyny i jeśli wcześniej nie zaliczyliście Nietykalny posłaniec (Ukończ grę tak, żeby ani razu nie zginąć) to teraz jest ostatnia szansa na jego zdobycie. Będziecie tutaj po dwóch przejściach, więc będziecie dobrze pamiętać - każde miejsce w grze, czynność jaką trzeba wykonać oraz w którym miejscu wydać polecenie dla Trico. Więc nie traćcie za dużo czasu i od razu biegnijcie dalej, wołając za sobą towarzysza.

W moim przypadku miałem dużo szczęścia przy tym pucharku. Ustawiłem sobie na 5 godzin minutnik w telefonie, który zadzwonił, kiedy miałem jeszcze z dwie minuty grania. Myślałem, że po napisach końcowych pucharek jednak nie wpadnie, ale mi zaliczyło. Więc dla mnie 5 godzin to było na styk. W grze nie mamy wyświetlanego czasu, więc można sobie coś przygotować dla podglądu.

Grę rozpoczynałem na drugim Kontynuuj (trzecie przejście), czyli można to nazwać Nowa Gra++. Więc nie musicie usuwać save'a i rozpoczynać od Nowej Gry. Speedruna zrobiłem na jednym posiedzeniu, ale oczywiście możecie robić sobie przerwy. Dla bezpieczeństwa po wciśnięciu Pauzy, warto jeszcze wcisnąć , aby grę całkowicie zatrzymało. Wyłączenie gry, jak i konsoli nie spowoduje żadnych problemów z dalszym kontynuowaniem.

Pamiętajcie o odpowiednim wydawaniu poleceń dla Trico. Jeśli gdzieś musimy się wspiąć to stańcie przed otworem zawołajcie Tico i teraz wskażcie mu otwór, jeśli spojrzy na niego i zacznie zmieniać pozycję to prawdopodobnie skumał o co nam chodzi. Szybko wtedy na niego się wspinamy i czekamy na jego skok lub podniesienie nas wyżej. Polecam zwrócić dużą uwagę na poprawne wykonywanie poleceń w dwóch wcześniejszych przejściach.

Można zabezpieczyć się save'ami, jeśli w którymś momencie utkniecie i stwierdzicie, że straciliście za dużo czasu to można załadować zrobioną wcześniej kopie zapasową zapisu gry. Ale pamiętajcie, aby robić kopię po znalezieniu się w nowym miejscu. Osobiście nie korzystałem z tej metody. Grę dobrze pamiętałem, więc nigdzie nie utknąłem, jedynie Trico był trochę nieposłuszny. Powyżej opisana metoda może się przydać, jeśli zginiemy na speedrunie. Wtedy to będzie konieczne wczytanie ostatniego zapisu z pendrive'a lub z chmury. Pamiętajcie również, że czas nie cofa się po powrocie do ostatniego punktu zapisu, jeśli będzie duży kawałek do powtórzenia to wtedy również warto wczytać kopię zapisu gry. Poniżej przedstawiam całe przejście gry na speedrunie zrobione przez PowerPyxa:


 

Chyży posłaniec
Ukończ grę w 15 godzin lub mniej.

Więcej informacji przy pucharku Błyskawiczny posłaniec.


Zwinny posłaniec
Ukończ grę w 30 godzin lub mniej.

Więcej informacji przy pucharku Błyskawiczny posłaniec.


Nietykalny posłaniec
Ukończ grę tak, żeby ani razu nie zginąć.

Tak naprawdę przy tym pucharku, będziemy mieli trzy podejścia na jego zdobycie. Możemy próbować już go zdobyć w pierwszym przejściu, jeśli będziemy ostrożnie grać. Kłopotu może tu przysporzyć sterowanie, do którego będziemy musieli się przyzwyczaić. Osobiście pucharek udało mi się zdobyć podczas zbierania po raz drugi wszystkich beczek. Myślę, że jeśli będziecie grać na spokojnie w tym przejściu to również Wam wpadnie. Dzięki temu w trzecim przejściu będziecie mieli na głowie tylko speedrun.

W razie czego podczas nieudanego skoku lub kiedy Zbrojni chcą z nami przejść przez drzwi, możemy się uratować poprzez szybkie wciśnięcie i rozpoczęciem gry od ostatniego punktu zapisu. Dzięki temu Wasze starania nie pójdą na marne. Natomiast kiedy próbujecie pucharek zdobyć podczas speedrunu to musicie przygotować sobie kopie zapisu gry na pendrive'a lub chmurę. W razie śmierci i zaspaniu na powrót do punktu kontrolnego to taki zapis będzie Waszą ostatnią deską ratunku. Jego brak może spowodować dodatkowe przejście po zaliczeniu gry na czas.



Z innej beczki
Daj Trico wszystkie beczki.

Beczki są pokarmem dla naszego towarzysza. Łącznie w grze znajdziemy ich 48. Po znalezieniu każdej musimy przypilnować, aby Trico ją zjadł. Na tym polega trofeum. Polecam połączyć ten pucharek z innym, a mianowicie: Ćwiczenie czyni mistrza (Niech Trico złapie beczkę w powietrzu 20 razy lub więcej), szczegóły w opisie pucharka.

Beczki nie są jakoś trudno pochowane. Przy moim przejściu, bez zwracania uwagi na pucharki odnalazłem 39 sztuk. Jeśli jesteśmy blisko jakiejś możemy zauważyć jasno świecącego, niebieskiego motylka. Więc jak jakiegoś zobaczycie, to warto się wtedy rozglądać. Im bliżej beczki, tym więcej motyli możemy spotkać. Pamiętajcie, że po ewentualnym powrocie do ostatniego punktu zapisu, trzeba ponownie nakarmić Trico beczułką, którą mogliśmy znaleźć po punkcie kontrolnym. Przy pucharku Wygadany (Wysłuchaj wszystkich wskazówek), macie film, na którym znajdziecie lokalizację każdej beczki.


Jeśli jakimś cudem, którąś beczkę pominęliście to nie musicie się martwić. Klikając Kontynuuj po ukończeniu gry i tym samym rozpoczynając drugie przejście gry, możemy sobie dozbierać brakującą beczkę, ponieważ wszystkie znajdźki zostały zapisane. Po zebraniu brakującej wpadnie nam pucharek.

Beczki są również walutą do odblokowania przedmiotów, szczegóły przy pucharku: Taka piękna przyjaźń (Pomaluj całe ciało Trico).


Wygadany
Wysłuchaj wszystkich wskazówek.

Powiem Wam jedno, bez poradnika, wysłuchać wszystkich wskazówek narratora byłoby bardzo trudno. Ponieważ nie wiemy, gdzie się znajdują, w niektórych miejscach mamy po kilka i możemy ich wysłuchać dopiero po 5-10 minutach. Pojawiają się przeważnie w lokacjach, gdzie nie wiemy jak dalej przejść lub pomagają rozwiązać zagadkę. Wszystkich wskazówek starszego człowieka - narratora opowieści jest 95. Są to wszystkie jego teksty, które usłyszymy w grze m.in. ze scenek, tych automatycznych oraz samych wskazówek, za którymi będziemy czekać. Po wysłuchaniu wszystkich macie pewność na zdobycie pucharka.

Poniżej znajdziecie całą listę wskazówek i krótkie podpowiedzi do nich oraz film od Rekina, na którym oprócz wskazówek znajdziecie lokalizację wszystkich beczek oraz otworów.


 
01. "Podążaj za Wybrańcem..." Leciałem we śnie. Przez mrok...
(scenka)

02. Obudziłem się w dziwnej jaskini.
(scenka)

03. Z przestrachem zauważyłem, że nie jestem tu sam. Obok mnie leżała krwiożercza bestia... Trico.
(scenka)

04. Nie wiedziałem co się wydarzyło, ale moją skórę pokrywały dziwne symbole.
(scenka)

05. Myślałem, że wciąż śnię... Myślałem, że zaraz się obudzę.
(raczej nie do pominięcia)

06. Bestia nie była szczęśliwa. Włócznie, które miała powbijane w ciało, musiały zadawać jej wielki ból.
(czekamy obserwując bestię)

07. Postanowiłem jej pomóc. Wyciągnąć wbite w nią włócznie.
(czekamy obserwując bestię, przed wyciągnięciem pierwszej włóczni)

08. Zranione bestia była nieufna, Wolałem się wycofać i rozważyć wszystkie opcje.
(powtarzalne, podchodząc do pyska bestii)

09. Bestia była zdenerwowana. Lepiej było nie podchodzić. Postanowiłem się wycofać i zastanowić, co dalej.
(powtarzalne, podchodząc do pyska bestii)

10. Zastanawiałem się, czy bestia nie była może głodna.
(po wyciągnięciu pierwszej włóczni)

11. Byłem bardzo zaskoczony. Nawet przez chwilę nie pomyślałem, że bestia połknie beczkę w całości.
(przed jedzeniem, obserwując bestię z daleka)

12. Podejrzewam, że wielka bestia nie jadła nic od jakiegoś czasu.
(przed jedzeniem, obserwując bestię z daleka)

13. Długo wpatrywała się w beczkę.
(przed jedzeniem, obserwując bestię z daleka)

14. Bestia nie chciała jeść, gdy byłem zbyt blisko.
(po rzuceniu pierwszej beczki i stania blisko bestii)

15. Bestia chyba się mnie bała. Postanowiłem się wycofać i zastanowić, co dalej.
(powtarzalne, podchodząc do pyska bestii)

16. Zdecydowałem się wrócić w bezpieczne miejsce, by mogła w spokoju zjeść posiłek.
(po rzuceniu rzuceniu pierwszej beczki)

17. Nie pozwalała mi się zbliżyć, żebym mógł wyjąć włócznię.
(po wejściu na bestię)

18. Postanowiłem się wycofać, nie chcą jeszcze bardziej drażnić bestii.
(po drugim wejściu na bestię)

19. Wyglądało na to, że nie zaspokoiłem jego głodu.
(po rzuceniu drugiej beczki)

20. Postanowiłem znaleźć więcej beczek.
(po rzuceniu drugiej beczki)

21. Wyglądało na to, że moje dary zaspokoiły apetyt bestii. Wciąż jednak cierpiała i nie mogła wstać.
(po rzuceniu trzeciej beczki)

22. Włócznia wbita w prawy bark nie pozwalała jej wstać.
(po przebiegnięciu obok włóczni)

23. Robiłem, co mogłem, by usunąć włócznię.
(czekając obserwując bestię z daleka)

24. Wyglądało na to, że bestia czuła się lepiej. Wciąż miała jednak ograniczone ruchy. To z powodu obroży uciskającej jej szyję.
(po wyciągnięciu drugiej włóczni, obserwując bestię)

25. Postanowiłem uwolnić bestię.
(po wyciągnięciu drugiej włóczni, obserwując bestię)

26. Dokładnie zbadałem otoczenie. Wspiąłem się na grzbiet bestii i ruszyłem w stronę białego dymu.
(po zjedzeniu beczek przez Trico w drugiej jaskini, podczas jego snu)

27. To lustro, jego tajemniczy blask... Nigdy wcześniej nie widziałem podobnej substancji. Wydawało się ważne. Postanowiłem na chwilę... pożyczyć.
(raczej nie do pominięcia)

28. Z bestią u boku podniosłem lustro.
(przed użyciem lustra! miejcie je na plecach lub )

29. Błyskawica wylatująca z ogona bestii zaskoczyła mnie. Czy naprawdę przywołało ją lustro?
(po użyciu lustra)

30. Choć trawiły mnie wątpliwości. Jeśli udałoby mi się opanować moc błyskawic, którą włada bestia. Może udałoby się znaleźć wyjście. Głupotą byłoby nie spróbować.
(czekając i obserwując bestię)

31. Wiele razy słyszałem od starszyzny o tych wielkich, ludożerczych bestiach. Pomimo tych przerażających opowieści, nie czułem strachu. Nic a nic...
(raczej nie do pominięcia)

32. Mój towarzysz chyba nie lubił pływać. Zastanawiałem się, czy uda mi się skusić bestię jedną lub dwoma beczkami, które tak uwielbiała.
(przed rzuceniem beczek do wody! położyć na balkonie i czekać)

33. Uciekliśmy z wilgotnej jaskini. I znaleźliśmy się w miejscu, którego nigdy wcześniej nie widziałem.
(scenka)

34. Nie zdawałem sobie z tego sprawy, ale znajdowałem się teraz w sercu siedliska bestii, Gnieździe.
(zaraz po scence)

35. Wyglądało na to, że drzwi można wyważyć z drugiej strony z pomocą błyskawic mojego kompana.
(usiąść przed drzwiami i czekać, lustro na plecach, przy długim czekaniu wrócić z powrotem na łańcuchy)

36. Bestia się czegoś bała.
(po dojściu do areny antenowej)

37. Świecące lustro, które do niedawna było w moim posiadaniu, zniknęło.
(po zjedzeniu przez Trico)

38. Postanowiłem dokładnie zbadać otoczenie bestii.
(przed zejściem po ogonie Trico, czekając)

39. Coś w tych zbrojach mówiło mi, żeby ich unikać.
(scenka)

40. Trico był mocno wzburzony po walce ze zbrojami. Musiałem znaleźć sposób, by uspokoić towarzysza.
(po walce)

41. W powietrzu unosiła się niezwykła woń.
(po dotarciu do pojemnika z zieloną parą)

42. Ze wszystkich sił próbowała przecisnąć się przez dziurę i zdobyć dzban.
(czekając przy pojemniku, przejeżdżać nim po szynach i biegając wokół niego)

43. Bestia znieruchomiała, zauroczona zapachem z dzbana. Nie miałem wyjścia. Musiałem spróbować rozproszyć tę upajającą woń.
(czekając przy pojemniku, przejeżdżać nim po szynach i biegając wokół niego)

44. Usiłując uspokoić bestię, głaskałem ją zawzięcie. Przypomniałem sobie, że głaskanie go w różnych miejscach powoduje różne reakcje.
(po walce ze Zbrojami)

45. Bestia nie mogła znaleźć dalszej drogi. Ale razem już tak wiele przeżyliśmy. Dzięki czemu się zżyliśmy. Rozumieliśmy się doskonale i dzięki temu mogliśmy uciec.
(po utknięciu w lokacji)

46. Bestia przywykła do mojego towarzystwa. Była na tyle oswojona, że zaczęła naśladować moje ruchy. Biegałem, skakałem, hasałem i podrygiwałem. W ten sposób nauczyłem się, do czego można nakłonić mego kompana.
(po wydaniu polecenia)

47. Szukałem dokładnie, będąc przekonanym, że coś znajdowało się w pobliżu.
(w pomieszczeniu z łańcuchem)

48. Szukałem dokładnie, w nadziei na znalezienie drogi do kolejnego pomieszczenia.
(w pomieszczeniu z łańcuchem)

49. Wyglądało na to, że bestia bardzo lubiła te dzbany.
(w pomieszczeniu z małym dzbanem)

50. Zastanawiam się, czy mógłbym użyć dzbana, którym bestia była tak oczarowana.
(w pomieszczeniu z małym dzbanem)

51. Wyglądało na to, że zwisający łańcuch był jakoś połączony z drzwiami.
(przed powieszeniem dzbana!)

52. Było to nie wątpliwie coś osobliwego, kształtem przypominało oko. Bestia zdawała się zahipnotyzowana i jednocześnie przerażona.
(raczej nie do pominięcia)

53. Dokładnie zbadałem łańcuch. Wydawał się... inny od tych spotkanych wcześniej.
(w pomieszczeniu z przesuwanym łańcuchem, czekamy)

54. Bestia ani myślała zrobić choćby kroku. Bała się symbolu na szkle.
(w pomieszczeniu z przesuwanym łańcuchem, czekamy)

55. Wyglądało na to, że bestia chce mi wskazać drogę.
(po wyjściu na zewnątrz, czekamy)

56. Bestia nagle się zaniepokoiła. Zmartwiłem się, aż zdałem sobie sprawę, że był po prostu głodny.
(raczej nie do pominięcia)

57. Znałem to miejsce. Spadliśmy przez sufit i trafiliśmy tu po raz drugi.
(po upadku z wieży, czekamy)

58. Bestia przysiadła raz jeszcze. Postanowiłem znaleźć więcej beczek.
(raczej nie do pominięcia)

59. Wygląda na to, że utknąłem w martwym punkcie, więc zacząłem szukać dalszej drogi.
(po wyjściu z dziury, trzeba zejść z grzbietu Trico i czekać)

60. Zastanawiałem się czy było gdzieś coś, na co moglibyśmy wskoczyć. Rozejrzałem się za odpowiednim miejscem.
(po wyjściu z dziury, trzeba zejść z grzbietu Trico i czekać)

61. Wszędzie czuć było ten niezwykły aromat, który tak interesował mego towarzysza. Skupiona na zapachu z dzbana, bestia mnie nie słuchała.
(przed otworem z zielonym dymem, po skoku Trico do niego, czekamy)

62. Nie miałem wyjścia. Musiałem spróbować wskoczyć na jego grzbiet.
(przed otworem z zielonym dymem, po skoku Trico do niego, czekamy)

63. Przez chwilę byłem w pełni przekonany, że to mógł być mój koniec. I wtedy poczułem przyjemną miękkość grzbietu bestii.
(po wylądowaniu na grzbiecie Trico, raczej nie do pominięcia)

64. Będę potrzebował pomocy, żeby się stąd wydostać.
(po wpadnięciu do dziury z wodą, czekamy)

65. Trzymałem się kurczowo bestii. Uciekaliśmy.
(po wpadnięciu do dziury z wodą, czekamy)

66. Nie miałem wyboru. Musiałem znaleźć więcej beczek.
(raczej nie do pominięcia)

67. Wiedziałem co muszę zrobić. Zostawiłem bestię i pobiegłem.
(raczej nie do pominięcia)

68. Koło zębate zdawało się być połączone z bramą.
(na dużej arenie, czekamy)

69. Bestia nie chciała wejść do wody. Postanowiłem wskazać mu drogę.
(przed skokiem do wody! czekamy na grzbiecie bestii)

70. Dłużej nie dałem rady wstrzymywać oddechu. Nie widziałem mego towarzysza.
(raczej nie do pominięcia)

71. Parłem coraz wyżej, mając nadzieję, że odnajdę swojego kompana.
(po obudzeniu się i wejściu wyżej, czekamy)

72. To była ta sama bestia. Ta, która przepędziła nas na dno doliny.
(scenka)

73. Zacząłem desperacko szukać drogi ucieczki.
(po zbudzeniu się bestii i atakowaniu nas, czekamy)

74. Wydawało mi się, że czekałem przez całą wieczność.
(raczej nie do pominięcia)

75. Bestia popchnęła klatkę, a ja pokonałem przeszkodę.
(będąc w klatce i kołysaniu jej po całej dostępnej powierzchni, czekamy)

76. Nie miałem wyboru. Musiałem znaleźć więcej beczek.
(raczej nie do pominięcia)

77. Hełm... może dołączenie go do zbroi otworzyłoby drogę dalej.
(po zjechaniu windą na dół)

78. Ta dolina w starożytnych opowieściach była znana jako "Gniazdo". I jeśli wierzyć opowieściom, jedyna droga, aby się stąd wydostać prowadziła górą.
(raczej nie do pominięcia)

79. Choć ścieżka była wąska, Trico zdołał się przez nią przecisnąć.
(w kopalni, nie wołać Trico w wąskim tunelu!, biegać przed otworami i czekamy)

80. Wzbił się w powietrze. Na chwilę, ale jednak. Może gdyby jego skrzydła wyzdrowiały. Moglibyśmy polecieć dalej.
(scenka)

81. Odrzucając ostrożność, solidnie szarpnąłem za ogon zamaskowanej bestii.
(podczas ataku drugiej bestii, czekać przed jego ogonem)

82. Musiałem pomóc memu towarzyszowi. Musiałem skoczyć.
(po upadku nieprzytomnego Trico, czekać na moście)

83. Wycieńczony, zapadłem w głęboki sen.
(raczej nie do pominięcia)

84. Mój kompan dzielnie się opierał.
(w trzeciej arenie antenowej, czekamy)

85. Zastanawiałem się, czy możliwe jest zniszczenie urządzenia, które denerwowało bestię.
(w trzeciej arenie antenowej, czekamy)

86. Przeczesawszy teren koło wieży, znalazłem wejście.
(po walce ze Zbrojami na białej wieży)

87. Cokół był jakby stworzony do tego, by umieścić w nim lustro.
(przed cokołem, lustro mieć na plecach!, czekamy)

88. Sufit blokował dalszą drogę.
(po użyciu windy, raczej nie do pominięcia)

89. Schodząc po ogonie Trico, przedostałem się na niższy poziom.

(po wydaniu polecenia - Siad - + , nie wciągać ogona do otworu, czekamy)

90. Natrafiliśmy na dziurę tak małą, że tylko ja mogłem się przez nią przecisnąć.
(raczej nie do pominięcia)

91. Teraz wiem, że to był władca doliny.
(scenka)

92. Wyglądało na to, że światło lustra częściowo przytłumiało wielki mrok.
(przed użyciem lustra!, mieć je na plecach i czekamy)

93. Gotowy na wszelkie konsekwencje, zatrzymałem wirujące ostrza.
(przed wirującym ostrzem, czekamy)

94. Co niesamowite - ogon zachował swe właściwości nawet po oderwaniu.
(po urwaniu ogona, stać przed nim i czekamy, lustro na plecach)

95. Nic więcej nie mogłem zrobić. Musiałem odesłać bestię. Z wahaniem wymówiłem te słowa...
(scenka, nie klikamy żadnych przycisków! czekamy)
 
Po wciśnięciu / mamy możliwość medytacji i wysłuchania po kilku sekundach ostatniej wskazówki. Jest do dobra opcja, jeśli użyjemy powrotu do punktu kontrolnego i sprawdzenia ostatniej podpowiedzi. Prawdopodobnie medytacja przyśpiesza pojawienie się wskazówek, ale osobiście użyłem to tylko w kilku miejscach. Stojąc i czekając również usłyszymy narratora, po jakimś czasie.

Pamiętajcie (tak jak z beczkami), że po ewentualnym powrocie do ostatniego punktu zapisu, trzeba ponownie wysłuchać wskazówkę, która była dostępna po punkcie kontrolnym. Jeśli jakimś cudem, którąś wskazówkę pominęliście to nie musicie się martwić. Klikając Kontynuuj po ukończeniu gry i tym samym rozpoczynając drugie przejście gry, możemy sobie dozbierać brakującą podpowiedź, ponieważ wszystkie znajdźki zostały zapisane. Po wysłuchaniu brakującej wpadnie nam pucharek.



Elegant
Zbierz wszystkie kostiumy chłopca i załóż je.

Pucharek możliwy do zdobycia dopiero w drugim przejściu, po wybraniu Kontynuuj i tym samym rozpoczęciu Nowej Gry+. Dzięki temu wszystkie beczki z pierwszego przejścia mamy zapisane. Musimy w tym przejściu ponownie zebrać wszystkie 48 beczek. Są one walutą do odblokowania strojów. Po uruchomieniu gry, wciskamy i szukamy zakładki Przedmioty. Mamy tam dostępną listę strojów oraz ilość zdobytych beczek. Mamy cztery stroje do odblokowania:

  • za 24 beczki odblokujemy Wytrzymałe szaty
  • za 32 beczki odblokujemy Kostium króla balu
  • za 48 beczek odblokujemy Kostium z rogami
  • za 64 beczki odblokujemy Ubiór wojownika

Tak jak widzicie, aby zdobyć trofeum, musimy zebrać 64 beczki i każdy strój założyć. Przy pucharku
Wygadany (Wysłuchaj wszystkich wskazówek) znajdziecie filmik z lokalizacją wszystkich beczek lub robiąc drugie przejście możecie skorzystać z tej PLAYLISTY.

W sedno
Traf zbroje co najmniej 20 beczkami lub dzbanami.

Bardzo proste trofeum. Polecam skupić się na tym w drugim przejściu gry. Na filmie poniżej Rekin przedstawi Wam najlepsze miejsce do wykonania tego pucharka. Mamy tam cztery Zbroje i jedną beczkę. Skaczemy na dół do nich, łapiemy za beczkę i ruszamy w stronę przeciwnika, kiedy znajdzie się na wprost nas rzucamy w niego beczką. Teraz odbiegamy kawałek, aby móc ponownie złapać za beczkę i rzucamy ponownie w niego lub wciskamy i wracamy do ostatniego punktu zapisu, by móc powtórzyć całą akcje. Pamiętajcie, aby Trico wszystkich nie zlikwidował, ponieważ przywracanie do punktu się nadpisze i miejscówka będzie niedostępna. Po rzuceniu w wroga 20 razy beczką otrzymamy pucharek.

 

Szaleństwo
Pokonaj co najmniej 10 zbrój usuwając im głowy.

Kolejny prosty pucharek. Podczas walk ze Zbrojami, Trico niekiedy odrzuci przeciwnika, nie robiąc mu krzywdy. Wtedy przez parę sekund leży nieruchomo, my w tym czasie musimy podbiec do niego i chwycić za jego głowę i odciągać w przeciwnym kierunku, aby mu ją oderwać. Możemy robić to na małych grupkach, podczas gry, jeśli trafi się okazja. Najlepszym miejscem do wykonania tego pucharka będzie prawie koniec gry. Na białej wieży czeka nas dwie duże walki ze Zbrojami. Możemy tam wykorzystać również powrót do ostatniego punktu zapisu, aby powtórzyć całą bitwę. Po wyrwaniu 10 głów, pucharek wpada na nasze konto. Poniżej Rekin przedstawi Wam cały proces odrywania głów:

 

Złaź ze mnie!
Utrzymaj się przez co najmniej 30 sekund na grzbiecie zbroi.

Jedyny pucharek, który przysporzył mi trochę problemów. Musimy skoczyć na plecy Zbroi i chwycić się jego . Teraz w odpowiednim tempie przesuwamy analogiem na lewo/prawo. Jeśli Zbroja podniesie nogę przestajemy ruszać analogiem, czekamy jak powróci do równowagi i ponownie ruszamy analogiem lewo/prawo, aż do zdobycia pucharka. Najlepszym miejscem do zdobycia tego pucharka jest korytarz, w którym Trico ma przyciśnięty ogon. Wtedy nie ma on możliwości przeszkodzenia nam w zdobyciu trofea. Poniżej Rekin przedstawi Wam, cały proces:

 

Gromowładny
Pokonaj co najmniej 20 zbrój błyskawicami Trico.

Po pewnym wydarzeniu w fabule, w nasze ręce ponownie trafi lustro, które uwalnia błyskawicę z ogona naszego towarzysza. Pod koniec gry (moment z połączeniem mostów), będziemy zmuszeni, aby tym sposobem pokonać na naszej drodze Zbrojnych. Najlepszym miejscem do zdobycia tego pucharka jest ponownie biała wieża, gdzie stoczymy dwie duże bitwy ze Zbrojami, wystarczy tam oznaczać odbiciem lustra wrogów, a Trico zrobi swoje. Pamiętajcie, że możecie wracać do ostatniego punktu zapisu i ponownie toczyć z nimi walkę, przez co możemy na jednej i tej samej bitwie zdobyć pucharek.



W ostatniej chwili
Niech Trico pokona co najmniej 20 zbrój, które niosą chłopca.

Również bardzo proste trofeum. Po prostu musimy dać się złapać Zbroi, a Trico w tym czasie musi nas uratować rozwalając ją. Możemy już pozwalać na to od samego początku gry, a dozbierać brakującą ilość pod koniec, kiedy wylądujemy na białej wieży. Stoczymy tam dwie duże bitwy ze Zbrojami i bez problemu zaliczymy tam pucharek. Poniżej filmik instruktażowy od Rekina:

 

Taka piękna przyjaźń
Pomaluj całe ciało Trico.

Pucharek możliwy do zdobycia dopiero w drugim przejściu, po wybraniu Kontynuuj i tym samym rozpoczęciu Nowej Gry+. Dzięki temu wszystkie beczki z pierwszego przejścia mamy zapisane. Musimy w tym przejściu ponownie zebrać wszystkie 48 beczek. Są one walutą do odblokowania przedmiotu - Upiększacz, który umożliwi nam pomalowanie Trico. Po uruchomieniu gry, wciskamy i szukamy zakładki Przedmioty. Znajdziemy tam wymagany przedmiot oraz ilość zdobytych beczek.


Tak jak widzicie, aby zdobyć trofeum, musimy zebrać 96 beczek (48 z pierwszego przejścia + 48 z drugiego przejścia), wyposażyć się w przedmiot i zacząć malować Trico jednocześnie zmieniając kolory lub . Robimy to, aż do pojawienia się trofea. Przy pucharku Wygadany (Wysłuchaj wszystkich wskazówek) znajdziecie filmik z lokalizacją wszystkich beczek lub robiąc drugie przejście możecie skorzystać z tej PLAYLISTY.


Ćwiczenie czyni mistrza
Niech Trico złapie beczkę w powietrzu 20 razy lub więcej.

Polecam połączyć ten pucharek od razu z Z innej beczki (Daj Trico wszystkie beczki). Pucharek zdobyłem po rzuceniu 35 beczki.

Kiedy mamy beczkę w dłoniach, spamujemy , aby Trico zwrócił na nas swoją uwagę. Kiedy mamy pewność, że jest w pełni na nas skoncentrowany, rzucamy beczkę w jego stronę. W ostatniej chwili powinien ją chwycić i zjeść. Jeśli każdą beczkę w miarę możliwości będziemy jemu rzucać to powinniśmy zdobyć trofeum od razu w pierwszym przejściu. Jeśli nam się nie uda, to na pewno w drugim przejściu wpadnie na nasze konto.


Zew natury
Przyłap Trico... na gorącym uczynku.

Przy tym pucharku tak naprawdę wszystko zależy od Trico, kiedy złapie go potrzeba. W moim przypadku było to w pierwszym przejściu pod koniec gry, kiedy łączyłem ze sobą mosty. Duże prawdopodobieństwo, że zacznie się wypróżniać jest po walce. Wtedy to, jeśli widzicie, że tańczy/podskakuje w miejscu to być może zaraz wpadnie Wam pucharek. Musimy wtedy bacznie go obserwować. Będziecie mieli na pucharek trzy przejścia gry, więc tak czy siak powinien Wam samoczynnie wpaść.



Te kulki oznaczają, że przegapiliście pucharek.

Balansujące beczki
Pokonaj co najmniej 10 metrów, przenosząc dwie beczki lub więcej.

Pucharek możemy zdobyć już w pierwszej lokacji, w której się obudziliśmy. Mamy tam trzy beczki, na których zdobędziemy pucharek. Musimy pierwszą beczkę postawić na płaskiej powierzchni, a drugą postawić na niej. Kiedy jedna stoi na drugiej, to łapiemy beczkę na samym dole i obydwie podnosimy. Wystarczy teraz delikatnie przesunąć lewy analog, aby powoli ruszyć przed siebie. Uważamy by nie zrzucić górnej beczki. Idziemy tak, aż do pojawienia się pucharka.



Poniżej Rekin zaprezentuje Wam, że postawienie pionowo pierwszej beczki nie jest takie proste, jakby na to wyglądało:

 

Biegnij, biegnij!
Trzymaj się z daleka od Trico przez 3 minuty lub więcej, gdy wpadnie w szał w pomieszczeniu antenowym.

Kolejne trofeum, które raczej nikomu nie powinno sprawić trudności. Kiedy trafimy do pierwszego pomieszczenia antenowego, w którym Trico straci panowanie nad sobą i będzie chciał nas połknąć, musimy wtedy biegać wokół niego przez ok. 3 minuty. Takich pomieszczeń w całej grze są trzy, ale tylko w dwóch pierwszych Trico straci panowanie nad sobą. Polecam korzystać z , dzięki temu chłopczyk będzie robił przewroty, przez co możemy w ostatniej chwili uciec spod pyska Trico. Jeśli jednak nas chwyci, to szybko wciskamy i wczytujemy ostatni zapis gry, aby ponownie podejść do pucharka. Poniżej filmik instruktażowy od Rekina:

 

Bagaż doświadczeń
Wyląduj na grzbiecie Trico po tym jak wystrzeliłeś się wozem.

Pucharek możliwy do zdobycia tylko w jednym miejscu. Na dużej arenie, gdzie za kratami znajduje się wózek. Kiedy Trico złapie szponami za koło zębate i podniesie nam bramę, my tym czasem wyciągamy wózek na środek areny, patrzymy na cień rzucany na ziemie. Wchodzimy na koniec wózka i wołamy Trico , aby nas wyrzucił w powietrze. Nie możemy złapać krat u góry, tylko opadając musimy wylądować na grzbiecie Trico i w ten sposób zdobędziemy pucharek. Poniżej Rekin pokaże Wam, jak to wszystko wygląda:

 

Kryptozoolog
Dotknij wszystkich wrogich bestii.

Pucharek możliwy do zdobycia tylko podczas finałowej walki. Kiedy dotrzemy na szczyt białej wieży, zostaniemy zaatakowani przez siedem bestii, identycznych jak nasz Trico. My zamiast ratować naszego towarzysza, będziemy musieli wspiąć się na każde wrogie stworzenie. Wystarczy chwile przytrzymać się jego łapy i przejść do kolejnego. Od razu zwróćcie uwagę, aby zacząć dotykanie od najbliższych, aby pod koniec się nie pomylić i szukać brakującej bestii. Robimy tak, aż do pojawienia się pucharka.



Poniżej filmik wizualny od Rekina:

 

Intensywna opieka
Jak najszybciej usuń wszystkie włócznie z ciała Trico.

Problematyczny pucharek, ponieważ jedna mała nie uwaga i trofeum może przepaść. Dlatego też skupiamy się nad tym od razu od pierwszego przejścia. Podczas prawie całej gry, co niektóre Zbroje będą rzucać w naszego towarzysza włóczniami. Możemy sami im w tym przeszkodzić poprzez biegnięcie na nich i wciśniecie . Wytrącimy im wtedy włócznie z rąk. Jeśli wbiją jakąś włócznię w Trico, jak najszybciej wyciągnijmy z jego ciała. Osobiście wyciągałem całe, jak i złamane włócznie, w trakcie walki, jak i po. Po prostu nie możemy pozwolić, aby do nowej lokacji, nasz towarzysz przeszedł z wbitą włócznią. Dlatego też po każdej walce dokładnie przejrzyjmy jego ciało. Jeśli wszystko robiliśmy, tak jak należy, to pod koniec gry, razem z napisem Koniec otrzymamy pucharek. Jak nie, to czeka nas kolejne przejście.


Obroża
Każ Trico włożyć głowę w każdy otwór.

Wszystkich otworów jest 13. Są to otwory, które wejdzie tylko głowa naszego towarzysza i na chwile utknie. Osobiście nie miałem problemu z ich odnalezieniem, są to po prostu małe kwadratowe otwory i jakoś rzucają się w oczy. Poniżej przedstawiam screeny, przedstawiające owe otwory:

 
 
 
 
 
Filmik przedstawiający dokładniejszą ich lokalizacje znajdziecie przy pucharku: Wygadany (Wysłuchaj wszystkich wskazówek).


Linia życia
Spraw, by ogon Trico uratował cię przed upadkiem co najmniej 10 razy.

Po raz pierwszy ogon Trico uratuje nas podczas fabuły, więc raczej tego nie pominiemy. Od tego momentu nauczymy się z niego korzystać i coraz więcej napotkamy takich sytuacji, w których uratuje nas od upadku. Są miejsca, gdzie po skakaniu po półkach skalnym z naszym towarzyszem zatrzymamy się, gdzie jego ogon będzie bezwładnie wisiał:


Osobiście sam zdobyłem pucharek w takim miejscu. Kiedy jesteśmy na jego plecach wciskamy , aby go puścić i lecimy w dół, aż do spowolnienia czasu. Wtedy to łapiemy go za ogon i powtarzamy tak, aż do pojawienia się pucharka.


Poniżej Rekin pokaże Wam inne miejsce, w którym również możecie zaliczyć pucharek: