PRZEGLĄD:

  • Trudność zdobycia 100%: 9/10 (6/10 z glitchem)
  • Czas potrzebny na zaliczenie 100%: 7-10h
  • Trofea offline: 8 (7 , 1 )
  • Trofea online: 0
  • Minimalna liczba przejść: 2 (1x Brutal, 1x Speed Run)
  • Zalecana ilość przejść: 2 (1x Brutal, 1x Speed Run)
  • Trofea do pominięcia: Albo grubiej, albo wcale
  • Zabugowane trofea: Brak


WSTĘP:

Druga część serii Uncharted to chluba ekskluzywnych gier na konsolę Playstation. Gra oceniana bardzo wysoko zarówno przez krytyków, jak i przez samych graczy. I bez wątpienia jest to jedna z najlepszych gier w jakie miałem okazję kiedykolwiek zagrać. Fabularnie kontynuuje wątek Drake'a, który dalej para się niebezpiecznym zajęciem poszukiwacza skarbów. Tym razem przyjdzie nam ruszyć tropem zaginionej załogi statków Marco Polo. Gra poprawiła względem poprzedniej części monotematyczność lokacji. Teraz mamy okazję zwiedzić wiele egzotycznych miejsc takich, jak między innymi Borneo, Nepal, Tybet, czy Himalaje. Sam remaster jednak nie wprowadza dużych zmian w grafice, bowiem na PS3 gra nadal wygląda bardzo dobrze. Dodano jednak trochę bajerów takich jak skórki dla postaci, tryb fotograficzny, czy grę na czas oraz Brutalny poziom trudności.

 

MAPA PRZEJŚCIA:

KROK I - Poziom Brutalny

Na tym etapie będziemy już mieli przynajmniej jedno przejście gry za sobą, bo poziom Brutalny odblokowuje się dopiero po ukończeniu gry na Miażdżącym. Przejście na tym poziomie to naprawdę duże wyzwanie. W dwójce jest zauważalnie trudniej niż w części poprzedniej. Polecam nawet się za to nie zabierać bez użycia opisanego poniżej glitha na nieskończoną amunicję i zabójstwa jednym strzałem. Ja osobiście nawet z tymi pomocami w niektórych miejscach miałem problemy.

KROK II - Speed Run

Następnym w kolejności powinien być Speed Run. Twórcy dali nam 3h 30min na ukończenie całej gry. Czasu jest więcej niż w poprzedniej grze, ale część druga jest dłuższa. Po uprzednim przejściu gry przynajmniej dwa razy powinniśmy już znać najszybsze możliwe ścieżki. Jest nieco trudniej w porównaniu do poprzedniej części. Sam do końca gry się zastanawiałem czy się uda. Dopiero na finalnej walce byłem już pewien, że zaliczę ten pucharek. Grę ukończyłem w czasie 3h i 12min, więc mamy pewny bufor na ewentualne błędy. A warto dodać, że sam w paru miejscach niepotrzebnie traciłem czas.

KROK III - Czyszczenie

Reszta trofeów to już tylko formalność. Każdy sobie z tym poradzi. Wystarczy poczytać poniższe opisy pucharków.


PORADNIK:

Odkryte! – brutalny
Ukończ grę na brutalnym poziomie trudności bez zmieniania poziomu trudności.


Poziom trudności Brutalny w drugiej części gry jest ostro przegięty i zauważalnie trudniejszy niż w poprzedniej. Przyznam, że nawet z opisanym poniżej glithem namęczyłem się w paru miejscach dość mocno. Ewidentnie tryb ten nie był testowany i zauważy to każdy, kto spróbuje podjąć wyzwanie.

Sposób aktywowania glitha na nieskończoną amunicję oraz zabójstwa jednym strzałem wymaga uruchomienia gry bez pobierania aktualizacji. W edycji elektronicznej niestety to nie działa, więc jeśli chcemy sobie ułatwić tą ciężką przeprawę musimy zdobyć wydanie pudełkowe.

Aktywacja triku:

  1. Klikamy -> Gra -> zmieniamy poziom trudności na Miażdżący
  2. Wybieramy Dodatki -> Nagrody -> Modyfikacje -> aktywujemy nieskończoną amunicje i zabójstwa jednym strzałem
  3. Wychodzimy do menu głównego gry
  4. Wybieramy opcje Rozdziały
  5. Zmieniamy poziom na Brutalny i wracamy do menu
  6. Wybieramy opcje Dalej i cieszymy się pomocnymi dodatkami na poziomie Brutal


 

Co do samej gry radzę nie wystawiać nosa za osłony i strzelać na ślepo bez celowania. Tym razem niestety strzelby nie zdają egzaminu jak w części poprzedniej, gdyż ograniczono ich zasięg. Dlatego polecam wybierać karabiny AK47 oraz M4. Z pistoletów wedle uznania. Spamujmy za to granatami, bo mając jeden w ekwipunku możemy nimi ciskać w nieskończoność. To ułatwia potyczki. Ale przeprawa nawet z aktywnymi modyfikatorami nie będzie łatwa. W końcowym etapie rozdziału Borneo podczas ucieczki biegnijmy prawą stroną i nie wdawajmy się w bojkę z typem, który stanie nam na drodze tylko go omińmy. Nie ma szans, aby go położyć zanim bandziory nas nie zastrzelą. Niestety etap ten jest źle zrobiony i będzie prawdopodobnie wymagał kilku prób. Najtrudniejszym momentem zaś dla mnie był etap w rozdziale Gompa, gdzie Drake schodził w dół wieży, aby otworzyć Elenie przejście. Po cichu nie da się tego przejść, bo skrypt sprawi, że i tak zostaniemy wykryci więc radzę robić to tak: eliminujemy w dowolny sposób kolesia na szczycie, po czy napierdzielamy granatami na każdy niższy poziom, aż wszyscy tam padną. Może to trochę zająć, bo pole widzenia jest tam dość skromne, ale wydaje się to najlepsza taktyka. Niżej schodzimy dopiero, gdy będzie już czysto. W innym wypadku ktoś na pewno poczęstuje nas granatem, a jak wyjdziemy zza osłony raz dwa zostaniemy rozstrzelani.


Urodzeni nadprzyrodzeni mordercy
Zabij 5 strażników z karabinu wyborowego.


Łatwe trofeum. Wystarczy na poziomie łatwym po uprzednim przejściu gry załadować sobie rozdział 25. Z modyfikatorów wybieramy sobie broń - Dragon Sniper, aktywujemy nieskończona amunicje oraz zabójstwa jednym strzałem i musimy ustrzelić pięciu niebieskich jegomości. Strażnicy są dużo bardziej twardzi niż Potomkowie z części pierwszej dlatego najlepiej właśnie aktywować wspomniane wyżej modyfikatory.


Cosplay
Zabij przeciwnika, będąc w kostiumie alternatywnej postaci innej niż Drake.


Banalne trofeum możliwe do zdobycia już w podczas pierwszego przejścia gry. Wystarczy, że wybierzemy sobie jakąś skórkę alternatywnej postaci z menu Dodatków i zastrzelimy pojedynczego przeciwnika. W dwójce jest też fajny motyw, że dostajemy nie tylko skórkę, ale i głos danej postaci. Poza scenkami fabularnymi rzecz jasna.


YOLO pośród złodziei
Ukończ ostatni rozdział bez ani jednego zgonu na normalnym lub wyższym poziomie trudności.


Tutaj jest już trudniej niż w jedynce. Walka z bossem jest bardziej wymagająca, ale jest pewien błąd pokazany na filmiku poniżej, który można wykorzystać. Pamiętajmy jednak, że ostatni rozdział to nie tylko walka z Lazarevićem, ale i finałowa ucieczka po walącym się moście. Jeśli spadniemy w przepaść albo zginiemy musimy zaczynać wszystko od nowa.

 

Albo grubiej, albo wcale
Ukończ ciągłą grę na czas jako pączkowy Drake.


Pączkowy Drake to jedna ze skórek dostępnych w grze. Musimy aktywować ją zaraz po odpaleniu ciągłej gry na czas i grać do samego końca. Najlepiej zrobić to na jednym posiedzeniu, gdyż wyłączenie gry spowoduje, że skórka się wyłączy, co może skutkować późniejszym brakiem trofeum. Polecam połączyć to z trofkiem Potrzeba większej szybkości.


Prowadźcie do waszego przywódcy
Porównaj statystyki ze znajomymi.


Banalne trofeum. Wystarczy wejść w Dodatki -> Statystyki i wybrać dowolną kategorię.


Potrzeba większej szybkości
Ukończ grę w trybie gry na czas w mniej niż 3 godziny i 30 minut.


Polecam połączyć ten trofek z Albo grubiej, albo wcale, ze względu, aby nie przechodzić gry kolejny raz. Warto też wybrać łatwy poziom trudności. Wymagany czas wygląda dość srogo, ale nie jest tak źle. Jeśli uprzednio przeszliśmy grę ze dwa razy to już będziemy wiedzieć jak iść, aby nie błądzić. Polecam wcześniej rozpisać sobie zagadki, aby poszło szybciej. Pamiętajmy, że nie zawsze musimy zabijać wszystkich wrogów i wystarczy tylko, jak przebiegniemy obok. W przypadku zgonu, czy upadku w przepaść polecam szybko wczytać ostatni punkt kontrolny. Jeśli mamy pobraną aktualizację cofnie nam wtedy też czas. Czas na filmikach się nie liczy, więc nie musimy ich przewijać, jeśli nie chcemy. Wedle doniesień można później w razie czego poprawiać czasy w różnych rozdziałach, ale osobiście polecam zamknąć się w tym jednym przejściu. Sam wykręciłem czas 3h i 12min, a w paru miejscach uważam, że się dość grzebałem, więc jest miejsce na błędy i nie musimy się mocno stresować, że nie damy rady zdążyć. Choć w tym wypadku do samego końca nie byłem pewien czy, aby na pewno zdążę.


Jadę ostro na kodach!
Aktywuj jeden z modyfikatorów.


Tu nie ma się czym przejmować. Modyfikatory to rzecz fajna i na pewno jakiegoś użyjemy. Między innymi, aby obalić Brutala. Wystarczy, że wybierzemy Dodatki -> Nagrody -> Modyfikacje i aktywujemy dowolny modyfikator.