• Trudność w zdobyciu 100%: 2-3 (moja osobista ocena)
  • Czas potrzebny na zaliczenie 100%: 10 godzin +
  • Trofea offline: 10 (8 , 2 )
  • Trofea online: 0
  • Minimalna liczba przejść: 1
  • Trofea do pominięcia: 1 ( To nie było takie trudne, prawda?)
  • Zabugowane trofea: 0




Nadszedł czas na The Following. Jest to ostatni dodatek, ale w przeciwieństwie do poprzednich jest to kontynuacja fabuły, którą zakończyliśmy w podstawce. Do miasta Harran trafia ciężko ranna osoba, która powiadamia naszego bohatera, ponownie Kyle'a Crane o ludziach z zewnątrz - o grupie ludzi, którzy się nie zarażają, nawet po ugryzieniu. Wspomina również o tajemniczej Matce. Oczywiście Kyle, nie myśląc dłużej, postanawia zbadać sprawę, bierze mapę, którą miała przybyła osoba i trafia na nowy teren - obrzeża wiejskie Harranu.

Nowy obszar jest bardzo duży. Po połączeniu dwóch obszarów z podstawki, to można by powiedzieć, że tereny wiejskie są dwu-trzykrotnie większe. Mamy tutaj tereny górzyste, lasy, łąki, pola, małe miasteczka oraz mnóstwo domów wiejskich. Wszystko by wyglądało na wiejską sielankę, gdyby nie zarażeni. A jest ich tu masakryczna ilość. Gdzie tylko nie spojrzymy to jakaś grupka zarażonych lub pojedyncze jednostki błąkające się bez celu.


Do walki z nimi oraz podróżowania po nowym terenie pełnym zarażonych, twórcy przygotowali nam pojazd - buggy. W przemieszczaniu świetnie się sprawdza, można bardzo szybko dostać się od punktu do punktu. Nasz łazik będzie można ulepszać, dodając co raz to nowsze części oraz broń - takie jak kolce lub elektryczność. Wtedy to w walce z zombiakami nie ma sobie równych. Wystarczy wjechać w grupkę szwędaczy i w tylnym lusterku obserwować latające kończyny. No... ale jak to pojazd, trzeba o niego dbać. Będziemy musieli szukać części do naprawy oraz benzyny, którą to będzie można zlewać z porzuconych aut.

W dodatku podoba mi się ta tajemniczość, prawie na każdym kroku można znaleźć jakieś ołtarzyki religijne lub malowidła przedstawiającą tajemniczą "Matkę". Czuć odrobinę magii, a nowa klimatyczna muzyka idealnie pasuje do tego. Fabuła zapełni nam dobre 10 godzin nowej przygody, a jeśli jesteś graczem, który musi zajrzeć w każdy kąt, to dodatek będziesz miał na kilka wieczorów.


I to byłby koniec. Dying Light jest świetną grą i każdy posiadacz PS4 powinien sobie sprawić ENHANCED EDITION. Gra z dodatkami zapewnia kilkanaście godzin świetnej rozgrywki i na pewno nikt nie będzie zawiedziony. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak oczekiwać na oficjalne ogłoszenie Dying Light 2, czego jestem pewien, ponieważ gra zdobyła wielu fanów na całym świecie i na pewno nie tylko ja na to czekam. Zobaczycie... polskie zombiaki jeszcze wrócą.


 



Enhanced Edition to kompletne wydanie Dying Light, które zawiera podstawkę oraz wszystkie pomniejsze DLC - Parkour Fever i The Bozak Horde oraz najnowszy dodatek - The Following, w którym wracamy w okolice Harran. Zostały dodane również misje specjalne, podzielone na trzy kategorie: sprawnościowe, dzienne oraz społecznościowe. Ostatnią nowością jest Poziom Legendy, który się nabija po odblokowaniu wszystkich umiejętności w jednym z trzech drzewek rozwoju. Poziom Legendy podnosi nasze statystyki, np. obrażenia broni jednoręcznej.

Poniżej przedstawiam poradniki, do wszystkich DLC Dying Light oraz podstawki:






Dodatek uruchamiamy z Menu gry i aby rozpocząć nową historię, wymagane jest przez nas ukończenie prologu w podstawce, czego nie polecam. No bo po co zaczynać dodatek, jak nie ukończyliśmy podstawki? Koniecznie w podstawce musimy maksymalnie rozwinąć naszą postać, ponieważ zostanie ona skopiowana i rozpoczniemy grę taką postacią, jaką rozwinęliśmy w podstawce.

Ostatni dodatek posiada łatwy zestaw pucharków i nie powinien nikomu sprawić trudności. Połowa jest ściśle związana z fabułą, więc wpadną podczas rozgrywki. Dlatego polecam od razu zabrać się za wątek fabularny i zadania poboczne, przy których polecam zwrócić uwagę na dwa: Więzy, które łączą i Palenie gumy. Tutaj będziemy mieli możliwość zdobycia dwóch pucharków, więc zapraszam do opisów: Spocone dłonie? i To nie było takie trudne, prawda?. Reszta nie powinna stanowić jakiejkolwiek trudności.

Podczas jeżdżenia po nowym terenie naszym łazikiem, warto zwrócić uwagę na pozostawione na poboczach auta. Jeśli jest kilka, warto zatrzymać się i wyciągnąć z spod masek śruby oraz zassać benzynę ze zbiornika. Jeśli spotkamy jakiegoś kupca, zawsze wykupujemy od niego śruby. Będą nam potrzebne, a jeśli akurat nie będziemy mieli ich w ekwipunku, to nawet nie naprawimy naszego pojazdu. Chyba, że mamy części zamienne.

Podczas eksploracji napotkamy na skrzynie wojskowe. Do ich otwarcia będzie nam potrzebna karta wojskowa. Zdobędziemy ją po którymś zadaniu zleconym przez Jasira.





Boisz się zmoknąć?
Skocz na wieś.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia. Trofeum otrzymamy, kiedy przejdziemy po skalnych półkach i zbliżymy się do miejsca skoku.


Lubiłeś go, nie?
Spotkaj ponownie starego dobrego znajomego.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia. Trofeum otrzymamy, podczas wykonywania zadania "Światełko na końcu tunelu".


Tak długo na ciebie czekałam
Zasil szeregi Bezlicych.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia. Trofeum otrzymamy, kiedy maksymalnie zwiększymy poziom zaufania u Bezlicych. Zrobimy to poprzez wykonywanie zadań, pomaganie ludziom oraz tworzenie bezpiecznych stref.



Spocone dłonie?
Zabij mutanta samochodem.

Z całego zestawienia jest to najtrudniejszy pucharek. Mutanta mieliśmy okazję spotkać już w podstawce oraz w wyzwaniach Bozaka. Jest to duży skurczybyk, który rzuca w nas głazami i szarżuje na nas. W owym dodatku będziemy mieli okazję spotkać go w misjach fabularnych, pobocznych oraz w losowych miejscach.

Miałem z nim taki problem, że kiedy go spotykałem i chciałem go zabić łazikiem, to zawsze mnie zabijał i kiedy wracałem do tego miejsca to go już nie było. Tak więc dla mnie najlepszym miejscem na jego zabicie była misja poboczna - Więzy, które łączą. W trakcie misji, przybędziemy do obozu, w którym będzie znajdował się mutant. I nawet, jeśli nas zabije i tak będzie czekał. Ale najpierw musimy się na niego przygotować. Musimy posiadać w naszym buggy części na 4, 5 poziomie, ulepszone nitro oraz zabezpieczoną klatkę. W ekwipunku najlepiej mieć strzelbę.


Kiedy znajdziemy się już w obozie, to wychodzimy z łazika, wchodzimy na jakiegoś kampera i oddajemy kilka strzałów w głowę mutanta - jeśli spadnie mu hełm to przestajemy strzelać. Wchodzimy teraz do naszego pojazdu i zaczynamy szarżę na niego. Za każdym razem używamy nitro.

UWAGA. Kiedy będzie szarżował na nas podczas cofania, szybko wychodzimy z łazika, ponieważ jego szarża zabiera nam dużo punktów życia. Nie pozostaje nic więcej jak powtarzanie szarży naszym pojazdem, aż do jego zabicia i pojawienia się pucharka.




To nie było takie trudne, prawda?
Wygraj wyścig Bilala.

Trofeum zdobyłem podczas misji pobocznej - Palenie gumy, która będzie dopiero dostępna po wykonaniu misji - Mechanik. Zleceniodawcą zadania będzie Bilal, którego znajdziemy na stacji benzynowej. Będziemy musieli pokonać jego ustanowiony czas przejazdu. UWAGA! Według zagranicznych źródeł, jeśli nam się nie uda przejechać trasy (23 punkty kontrolne) w ciągu 3:20 minut, to nie będziemy mogli powtórzyć wyścigu. Więc miejcie to na uwadze, w razie czego zalecam skopiowanie save'a. Ja nie miałem żadnych problemów z tym, więc Wy też nie powinniście. Mój czas nawet nie przekroczył 3 minut i nawet nie wiedziałem o możliwości przyblokowania pucharka. Polecam również grać solo, ponieważ w trybie kooperacji nie każdemu wpadnie trofeum.


A gdyby tak wybrać inaczej?
Dokonaj wyboru.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia. Jest to ostatnie trofeum, którego nie pominiemy. Otrzymamy je, kiedy wybierzemy zakończenie gry, otóż dodatek posiada dwa różne zakończenia. I moim zdaniem obydwa są ciekawie rozwiązane. Pod spodem przedstawiam obydwa, aby móc podejrzeć "Co by było, gdybym wybrał inaczej".

 
 


Poczułem twoją obecność
Bądź świadkiem spotkania kultu Posłusznych.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia. Trofeum otrzymamy, podczas wykonywania zadania "Zgromadzenie".


Ale wiesz, że to tylko punkty, prawda?
Osiągnij dwunasty poziom kierowcy.

Poziom kierowcy to nowe drzewko w Umiejętnościach. Aby zwiększyć jego poziom zabijamy zarażonych naszym łazikiem, wykonujemy różne ewolucje oraz wyzwania i jeździmy jak najszybciej. Polecam nocną jazdę, przy czym rozjeżdżając chodzące trupy. W nocy EXP jest zwiększony i wymagany poziom osiągniemy bardzo szybko. Trofeum wpadnie po osiągnięciu 12 poziomu Kierowcy.



Boisz się strachów na wróble? Ciekawe...
Zniszcz 50 strachów na wróble.

Strachy na wróble znajdziemy w dużych ogrodzeniach z masą zarażonych. Znajdować się będą przeważnie gdzieś na środku pola. Wystarczy po nich przejechać naszym łazikiem. Polecam jeżdżąc od celu do celu odwiedzać takie zagrody i rozglądać się za kukłą. Strachy - po jakimś czasie się odnawiają, więc jadąc ponownie tą samą drogą można ponownie je zniszczyć. Po rozwaleniu 50 wpadnie pucharek.



Nie aprobuję bezmyślnej zabawy
Zabij 500 zombie swoim łazikiem.

W moim przypadku jest to pierwsze trofeum, jakie otrzymałem. Pół tysiąca zabójstw wpadło naprawdę szybko. Pola są zapchane dużą ilością zarażonych i prawdopodobnie u Was też się szybko pojawi.